Wiadomości

  • 14 marca 2021
  • wyświetleń: 4211

Felieton bibliotekarki: biblioteka jest kobietą...

Biblioteka jest kobietą i dlatego tak, jak każda przedstawicielka płci pięknej, 8 marca obchodziła swoje święto. W tym szczególnym dniu na czytelniczki czekały nie tylko uśmiechnięte bibliotekarki, ale także piękne kwiaty z bibuły - krokusy, irysy i oczywiście tradycyjne goździki. Pamiętajmy, że choć Dzień Kobiet to święto, w które w sposób wyjątkowy celebrujemy kobiecość, czechowicka książnica codziennie proponuje swoim czytelniczkom ciekawą i bogatą ofertę, zarówno pozycji książkowych, jak i działań animacyjnych. Jakich?

mbp, biblioteka, wypożyczalnia, książki, książka
fot. mp / czecho.pl


Oferta biblioteki, jak przystało na kobietę, jest różnorodna i wszechstronna. W Wypożyczalni czeka ponad 55 tysięcy książek. Wśród nich powieści obyczajowe, psychologiczne, historyczne, literatura faktu, romanse, powieści erotyczne, fantastyka, horrory, kryminały i literatura sensacyjna. Na półkach nie brakuje także poradników, książek kulinarnych czy przewodników po najdalszych zakątkach świata. Nawet najbardziej wymagająca i niezdecydowana Czytelniczka, a powszechnie wiadomo, że przedstawicielki płci pięknej dużo częściej wiedzą, czego nie chcą, niż czego chcą, znajdzie coś dla siebie. Każda kobieta jest inna; jedna delikatna i subtelna, druga pełna energii, kolejna zwariowana czy spontaniczna.

Płyty CD z muzyką oraz filmy na DVD, jakimi dysponuje Dział Audiowizualny, starają się trafić w gusta każdej z nich. Z kolei rozbudowana oferta czasopism dostępnych w Czytelni, dzięki licznym tytułom z dziedziny mody, kulinariów, urządzania wnętrz, urody, zdrowia, fotografii czy podróży, pozwala rozwijać pasje i zainteresowania.

Oprócz bogatej liczby woluminów, biblioteka proponuje swoim Czytelniczkom warsztaty i wykłady na różnorodne tematy. Niestety, z uwagi na trwający nadal w Polsce stan epidemii, możliwości działań animacyjnych i kulturalno-edukacyjnych są mocno ograniczone.

Hanna Greń w czechowickiej bibliotece
Hanna Greń w czechowickiej bibliotece · fot. Ewa Rogala / MPB w Czechowicach-Dziedzicach


Alternatywę dla tradycyjnych spotkań stanowią te w sieci. W lutym odbył się pierwszy z cyklu wykładów online organizowanych w ramach "Akademii Pięknego Cza.su". Do czerwca zaplanowane są jeszcze trzy. Spotkania transmitowane są w formie relacji na żywo na bibliotecznym profilu na Facebooku. Również w lutym, w czechowickiej książnicy gościła Hanna Greń, a rozmowę z autorką kryminałów można było śledzić na bibliotecznym fanpage’u na Facebooku

Jeśli tylko sytuacja epidemiczna ulegnie stabilizacji, ruszy kolejny cykl, stworzony przez kobiety - dla kobiet pn. "Biblioteka jest kobietą". Zakłada on organizację wykładów i warsztatów poruszających problemy ważne dla płci pięknej. Prelekcje będą dotyczyć m. in.: aktualnych trendów w modzie i zasad stylizacji oraz wizażu, zdrowego odżywiania, urządzania wnętrz i aranżacji ogrodów, profilaktyki zdrowia, gotowania, wychowania dzieci, radzenia sobie ze stresem w pracy, rozwoju osobistego czy samoakceptacji. Nie zabraknie także zajęć praktycznych, wśród których warto wymienić: warsztaty brafittingu, zajęcia florystyczne czy instruktaż nordic walking.

Projekt, bazując na sile kobiet, zakłada wzajemną wymianę doświadczeń, zatem będzie również czas na swobodne rozmowy przy kawie. Już nie możemy się doczekać pierwszych spotkań. Liczymy, że będą one możliwe w drugiej połowie roku. Ofertę biblioteki adresowaną do kobiet wzbogaca coroczna konferencja "Nasz kobiecy świat", organizowana w okolicy 8 marca. Spotkania odbywają się od 2016 r. we współpracy z CH "Stara Kablownia". Dotychczas poruszały m. in. kwestię doświadczania własnej kobiecości, analizy kobiecości w ujęciu psychologicznym i socjologicznym, zasad stylizacji i kompletowania garderoby, znaczenia naszego wizerunku oraz trudnej sztuki akceptacji siebie, wpływu nawyków żywieniowych na figurę i cerę, wiosennego liftingu swojego wizerunku oraz domowych przestrzeni (tzw. mała zmiana - wielki efekt). Były również warsztaty kreowania własnego stylu oraz projektowania ubioru.

W zeszłym roku wydarzenie zostało odwołane ze względu na pandemię COVID-19. Tegoroczną edycję przeniesiono do sieci. 12 marca, na bibliotecznym profilu na Facebooku, można było śledzić relację na żywo ze spotkania z Magdaleną Gazdą-Żemłą - architektem i projektantem wnętrz. Podczas wykładu opowiedziała o tym, jak stworzyć przestrzeń skrojoną na miarę swoich potrzeb. Pokazała, w jaki sposób zorganizować użyteczne i wielofunkcyjne wnętrze, które jednocześnie może pełnić rolę salonu, jadalni, biura i pokoju zabaw dla dzieci. Nie zabrakło także informacji o najnowszych trendach w aranżacji.

Biblioteka jest kobietą - aktywną, silną, odważną, wszechstronną, zorganizowaną, zaangażowaną oraz ciekawą świata i ludzi. Jedyna "babska" cecha, której nie można jej przypisać, to zmienność nastrojów. Czechowicka książnica jest stała w uczuciach i zawsze z radością i ogromną przyjemnością gości Was, Drogie Czytelniczki, w swoich progach. Zapraszamy!

Magdalena Wygoda

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.