Wiadomości

  • 12 marca 2021
  • 14 marca 2021
  • wyświetleń: 8745

Jest wniosek do prokuratury ws. tuszowania pedofilii w diecezji

Śledczy przyjrzą się sprawie podejrzenia o tuszowanie przypadków wykorzystywania dzieci przez duchownych z diecezji bielsko-żywieckiej. Do prokuratury trafił wniosek o wszczęcie śledztwa. Tymczasem miejscowa kuria w oficjalnym komunikacie zadeklarowała chęć ścisłej współpracy z organami ścigania, jednocześnie "Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone".

ksiądz, kościół, koloratka, religia
Jest wniosek do prokuratury ws. tuszowania pedofili w diecezji · fot. sxc.hu


Państwowa Komisja ds. Pedofilii w czwartek (11 marca) poinformowała, że "w ramach prowadzonych działań wysłała do Prokuratury Generalnej m.in. dwa zawiadomienia dotyczące sześciu osób duchownych".

- Komisja wnioskuje o wszczęcie postępowania w sprawie niezawiadomienia przez duchownych organów ścigania mimo posiadanej przez nich wiedzy o krzywdzeniu małoletnich przez osoby im podległe - czytamy w komunikacie.

Jego autorzy wyjaśniają, że "Państwowa Komisja, po zapoznaniu się z posiadanymi materiałami stwierdza, że w dacie 13 lipca 2017 r. tj. z dniem wejścia w życie prawnego obowiązku zawiadomienia o każdej wiarygodnej informacji dotyczącej podejrzenia popełnienia czynu zabronionego, osoby duchowne wskazane w zawiadomieniach posiadały wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci w latach wcześniejszych".

Wiele wskazuje na to, iż wniosek komisji badającej przypadki pedofilii w kościele dotyczy duchownych z Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Tego samego dnia bowiem na stronie kurii diecezjalnej opublikowano komunikat nawiązujący do "sprawy w sprawie ks. Jana W.":

"Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich.

Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych".

O podejrzeniach, że na Podbeskidziu tuszowano przypadki wykorzystywania nieletnich przez duchownych pisaliśmy m.in. w tym artykule .

Przedstawiciele diecezji przypominają w dokumencie, że "sprawa przedstawiana doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa". I przedstawiają kalendarium związane z tym bulwersującym tematem:
  • 6 stycznia 2014 - Bp Roman Pindel zostaje biskupem diecezji bielsko-żywieckiej
  • 27 stycznia 2014 - przyjęcie zgłoszenia Pokrzywdzonego
  • 14 lutego 2014 - rozpoczęcie dochodzenia wstępnego
  • 24 czerwca 2014 - decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego
  • 12 listopada 2014 - powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego
  • 16 kwietnia 2015 - dekret karny kończący proces administracyjny
  • 13 grudnia 2017 - prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary


- Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży i wyjaśnianie zgłaszanych przypadków nadużyć wobec osób małoletnich - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjno-Medialnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

raz / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.