czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 maja 2021
  • 1 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2930

Nowe prawo o ruchu drogowym od 1 czerwca. Co się zmieni?

1 czerwca wejdzie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym uchwalona przez Sejm 25 lutego br. Najważniejsze zmiany dotyczą pierwszeństwa pieszych.

Reklama

przejście dla pieszych
Nowe prawo o ruchu drogowym od 1 czerwca. Co się zmieni? · fot. pixabay.com


Od 1 czerwca pieszy będzie miał pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu - jak było dotąd - ale także wtedy, gdy zamierza na nie wkroczyć. Wyjątkiem od tej zasady są tramwaje. Motorniczy nie są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Z kolei na pieszych nakłada się zakaz używania telefonów komórkowych. Piesi nie mogą ich używać na przejściach dla pieszych.

Nowe prawo ujednolica także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Odtąd nie może ona przekraczać 50 km/h przez całą dobę. Ponadto na autostradach i drogach ekspresowych wprowadzono zasadę, iż kierujący muszą zachować minimalną odległość od pojazdu poprzedzającego ich samochód o wartości połowy - wyrażonych w metrach - liczby kilometrów na godzinę określającą prędkość kierowanych przez nich pojazdów. Odstęp ten nie musi być zachowany podczas manewru wyprzedzania.

BM / czecho.pl

źródło: ZDW Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.