Wiadomości

  • 25 marca 2021
  • wyświetleń: 1596

4 sprawdzone sposoby na sfinansowanie nowego projektu

Materiał partnera:

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później staje przed problemem zdobycia środków na realizację nowego projektu, który może przynieść firmie duże zyski. Na szczęście rynek finansowy obfituje w różne rozwiązania, dostępne zarówno dla firm rozpoczynających swoją działalność, jak i tych, które działają w branży już od wielu lat.

Źródło: pixabay.com


1. Faktoring, czyli finansowanie bez zadłużenia
2. Finansowanie z banku
3. Środki unijne na rozwój biznesu
4. Inne możliwości finansowania

Wybór jednej z dostępnych metod finansowania działalności nie zawsze zależy od przedsiębiorcy. W niektórych przypadkach dużą rolę odgrywają osiągane dotąd wyniki, staż firmy na rynku, a także sama branża, w której działa firma.

Faktoring, czyli finansowanie bez zadłużeniaChcąc uniknąć nadmiernego zadłużania firmy, dobrym rozwiązaniem na pozyskanie środków na dalszy rozwój jest faktoring. To coraz popularniejszy model finansowania, dzięki któremu nie trzeba czekać kilku tygodni na uzyskanie środków z już wystawionych faktur. Faktoring zakłada wprowadzenie do transakcji między sprzedawcą i odbiorcą trzeciego podmiotu - faktora, który opłaca wystawioną przez sprzedawcę fakturę. Dzięki temu środki ze sprzedanych towarów lub usług przedsiębiorca otrzymuje w nawet kilka minut od zgłoszenia faktury do faktora i może je przeznaczyć na dalszy rozwój firmy lub opłacenie bieżących zobowiązań. Faktor od każdej transakcji pobiera prowizję określoną w umowie, jednak często jest ona znacznie niższa niż kwota odsetek z kredytu czy pożyczki. Dodatkowym atutem jest brak zadłużenia firmy - środki pozyskane w ramach faktoringu pochodzą w całości z bieżącej działalności firmy. Co więcej, niektóre firmy, jak np. SMEO - https://smeo.pl/, udostępniają możliwość skorzystania z faktoringu nawet nowo powstałym firmom.

Finansowanie z bankuJedną z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na inwestycje są bankowe kredyty i pożyczki. Jest to jednak sposób dostępny nie dla wszystkich - wiele banków wymaga od przedsiębiorców prowadzenia działalności przez kilka miesięcy i wykazania się określonym poziomem dochodów. Oferta kredytów i pożyczek dla firm jest jednak bardzo szeroka, dlatego łatwo można porównać ze sobą poszczególne oferty i wybrać tę, która jest najkorzystniejsza dla firmy. To rozwiązanie ma też swoje plusy pod względem księgowym - odsetki od kredytu zaciągniętego na cele firmowe mogą zostać uznane za koszt prowadzenia działalności, a co za tym idzie, obniżyć podstawę opodatkowania. W zależności od wybranego banku i rodzaju zobowiązania, pieniądze można otrzymać w zaledwie kilka dni i rozporządzać nimi według własnych potrzeb.

Środki unijne na rozwój biznesuPolscy przedsiębiorcy mają też szerokie możliwości korzystania z unijnych dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej. Ich wysokość jest zależna od branży, w jakiej działa firma, celu, na jaki zostaną przeznaczone środki, a nierzadko również regionu działalności. Aby uzyskać dotację unijną, należy spełnić rygorystyczne normy określone dla danego projektu, oraz złożyć wniosek do właściwego organu, który dysponuje środkami na dotacje. Z tych funduszy przedsiębiorca może sfinansować zarówno zakup maszyn czy zatrudnienie nowego, wykwalifikowanego personelu, ale również inwestycję w oprogramowanie potrzebne do realizacji projektu.

Inne możliwości finansowaniaOsoby przedsiębiorcze, które szukają dobrego sposobu na pozyskanie środków na dalszą działalność, mogą też skorzystać z tzw. Inkubatorów Przedsiębiorczości, czy oferty funduszów inwestycyjnych. Wsparcia udzielają również lokalne urzędy administracji państwowej, np. urzędy pracy.