czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • wyświetleń: 365

Jak rozpoznać dobre testy na koronawirusa SARS-CoV-2?

Materiał partnera:

Testy kasetkowe można już znaleźć nie tylko w sieci, ale zarówno w aptekach, jak i popularnych dyskontach spożywczych. Dostęp do domowej diagnostyki jest więc szerszy, niż kiedykolwiek wcześniej. Czy oznacza to, że wszystkim testom na koronawirusa można ufać? Niestety nie. Okazuje się, że wciąż jeszcze część z nich nie spełnia standardów wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

testy na koronawirusa

Jak rozpoznać, czy test jest dobry? Należy szukać testów o jak największej swoistości i czułości. Tylko co tak naprawdę oznaczają te parametry?

Czym jest czułość i swoistość testów na koronawirusa SARS-CoV-2?Oba powyższe współczynniki wyrażane są w procentach. Czułość testu to jego zdolność do oznaczania prawidłowo ludzi zakażonych. Z kolei im wyższa swoistość, tym większe prawdopodobieństwo, że zdrowa osoba nie otrzyma wyniku fałszywie dodatniego. WHO zaleca korzystanie wyłącznie z tych testów antygenowych, których swoistość kliniczna wynosi co najmniej 80%, a czułość jest wyższa niż 96%.

Warto jednak zaznaczyć, że czułość i swoistość testu będzie mniejsza, jeśli badanie zostanie wykonane w nieodpowiednim momencie. Testy antygenowe wykonuje się zwykle przy wyraźnych objawach choroby.

Rodzaje testów na koronawirusa. Kiedy pacjent może zrobić test w domu?Jeśli masz objawy choroby COVID-19, bezwzględnie warto skontaktować się z lekarzem. Zakażenie może być groźne dla życia. Pomijanie opieki lekarskiej jest więc w tym przypadku bardzo nietrafionym pomysłem. Jednocześnie wyjście z domu w celu wykonania testu molekularnego będzie jednak w takim momencie utrudnione. W takiej sytuacji można wykonać kasetkowy test antygenowy, by potwierdzić, czy objawy rzeczywiście spowodował koronawirus SARS-CoV-2.

Alternatywą dla testów wykrywających antygeny są kasetkowe badania serologiczne. Pozwalają one wykryć obecność przeciwciał IgG oraz IgM, które produkuje nasz organizm w reakcji na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

testy na koronawirusa


Jaką swoistość i czułość ma test genetyczny RT-PCR?Test genetyczny Real Time PCR wykonywany jest wyłącznie w laboratorium. Jest to test najbardziej wiarygodny. Ponieważ to on stanowi punkt odniesienia, przyjmuje się, że jego swoistość i czułość wynosi 100%. Lekarze zlecają jednak tego typu badanie wyłącznie osobom, u których prawdopodobieństwo zakażenia jest bardzo duże. Wykonanie testu molekularnego (genetycznego) na własną rękę wiąże się z kosztami, które przekraczają możliwości wielu gospodarstw domowych w Polsce.

Test antygenowy czy badanie na koronawirusa wykrywające przeciwciała?Antygenowe testy na koronawirusa warto wykonywać wyłącznie przy podejrzeniu aktywnej infekcji. U osób bezobjawowych ich skuteczność może być znacznie mniejsza. Procedura pobrania wymazu nie należy do najprzyjemniejszych. Wymyślono już jednak wysokiej jakości antygenowe testy kasetkowe, które pozwalają wykryć antygeny w ślinie człowieka. A to pozwala sprawdzić obecność patogenu w sposób całkowicie bezbolesny.

Testy serologiczne można wykonać najwcześniej po tygodniu od podejrzewanego zakażenia. Pobranie krwi następuje poprzez nakłucie palca i przeniesienie kropli do okienka testowego za pomocą dołączonej do testu pipety. Czas oczekiwania na wynik w przypadku testów kasetkowych wynosi zwykle 10 minut. Pozytywny wynik testu zawsze powinien skłonić do kontaktu z lekarzem. Wynik ujemny nie może zaś skłaniać do ignorowania objawów.

Chcesz wykonać test na koronawirusa, bo podejrzewasz COVID-19?Jeśli nie możesz sobie pozwolić na drogie badania laboratoryjne, warto skorzystać z tych testów kasetkowych, które spełniają wymagane normy. Dobre testy możesz znaleźć na stronie Testnakoronawirus.pl. Wirus SARS-CoV-2 będzie stanowić dla nas zagrożenie jeszcze przez jakiś czas. Z tego względu trzeba wykorzystywać dostępne narzędzia diagnostyczne z uwagą i systematycznie gromadzić wiedzę na ich temat.