czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 marca 2021
  • 1 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3301

Rusza Narodowy Spis Powszechny. Za odmowę udziału - kara grzywny

W czwartek, 1 kwietnia, według stanu na dzień 31 marca 2021 roku, w całej Polsce rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Obowiązkiem udziału w spisie objęci są wszyscy dorośli obywatele, a odmowa udziału zagrożona jest karą grzywny.

Reklama

Rusza Narodowy Spis Powszechny. Za odmowę udziału - kara grzywny
Rusza Narodowy Spis Powszechny. Za odmowę udziału - kara grzywny · fot. spis.gov.pl


Obowiązkiem spisowym objęte zostaną osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Obowiązkiem spisu objęci będą zatem wszyscy obywatele. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Dominującą i obowiązkową metodą przekazywania danych ma być tzw. samopis za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie internetowej GUS. Aplikację będzie można uruchomić na urządzeniu mobilnym - telefonie lub komputerze i po wcześniejszym uwierzytelnieniu w systemie teleinformatycznym, za pomocą unikalnego hasła, przejść przez ankietę, odpowiadając na kolejne pytania spisu powszechnego.

Dla osób, które nie mają komputera bądź dostępu do internetu a chcą dokonać samospisu będzie udostępniony, w pełni wyposażony, Gminny Punkt Spisowy, zlokalizowany w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

A co jeżeli będziemy chcieli spełnić swój obowiązek, a nie będziemy umieli poradzić sobie z aplikacją mobilną, bądź nie mamy dostępu do komputera i internetu? Z pomocą przyjdą nam rachmistrze spisowi , którzy będą spotykali się z respondentami osobiście, lub - co w obecnej sytuacji epidemicznej jest najbardziej prawdopodobne - przeprowadzą z respondentem wywiad telefoniczny W gminie Czechowice-Dziedzice będzie to 19 rachmistrzów, którzy obecnie przechodzą szkolenia.

A jakie informacje będziemy zobowiązani udostępnić, bądź to w samospisie, czy też rachmistrzowi? Od tych najbardziej podstawowych: o wiek, płeć, adres, czy stan cywilny, po wykształcenie, aktywność zawodową, ewentualną niepełnosprawność. Aplikacja zapyta nas również o narodowość, język, którym posługujemy się w domu oraz o wyznanie. Poza tym spis przewiduje zbieranie danych, m.in. na temat naszych poprzednich miejsc zamieszkania, pokrewieństwa z domownikami, czy liczby pokojów w mieszkaniu, sposobie ogrzewania mieszkania.

Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną - będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

Wyczerpujące i aktualne informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej. Informacje o NSP będzie można także uzyskać dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Wszystkie ważne informacje (aktualności i komunikaty) dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego, publikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, można znaleźć pod niebieskim kafelkiem "Spis Powszechny" w sekcji Na skróty.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z realizacją NSP 2021 w województwie śląskim można kontaktować się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Katowicach, lub z Gminnym Biurem Spisowym w Urzędzie Miejskim Czechowicach-Dziedzicach - tel. 32 214 71 47 32 214 71 96 adres e-mail: spispowszechny@um.czechowice-dziedzice.pl

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.