czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 1 kwietnia 2021
 • wyświetleń: 1658

Zwrot podatku z Anglii w 2021 roku - wszystko, co trzeba wiedzieć

Materiał partnera:

Każdy, kto kiedykolwiek był zatrudniony w Wielkiej Brytanii, miał potrącane z wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. Nie każdy jednak wie, że nawet po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Podpowiadamy co zrobić, aby szybko i skutecznie odzyskać należne pieniądze.

Zwrot podatku z Anglii w 2021 roku - wszystko, co trzeba wiedzieć


Kiedy kończy się rok podatkowy w Anglii?Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii różni się od tego w Polsce - trwa od 6 do 5 kwietnia kolejnego roku. To właśnie tego okresu dotyczy roczna deklaracja podatkowa, którą składa się w brytyjskim urzędzie skarbowym - HM Revenue & Customs. Wypełniając ją, należy uwzględnić wszystkich pracodawców, dla których wykonywana była praca w danym roku.

Cztery lata na zwrot podatku z AngliiPodanie o zwrot podatku można złożyć od razu po powrocie do Polski, jeśli jest się pewnym, że do końca trwającego roku podatkowego (czyli do 5 kwietnia) nie podejmie się już żadnej pracy na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast w przypadku samozatrudnienia roczne zeznanie podatkowe w formie papierowej należy złożyć do 31 października po zakończeniu danego roku podatkowego.

O zwrot podatku z Anglii można ubiegać się do 4 lat wstecz. Oznacza, że w 2021 roku można otrzymać zwrot pieniędzy nawet za 2017 rok. Niestety nie są dokładnie określone terminy ich zwrotu. Dużo zależy tu od czasu, w którym zostaną złożone wszystkie dokumenty. Najczęściej nadpłata jest wypłacana w czasie od 2 do 6 miesięcy.

Zwrot podatku z Anglii - istotna karta podatkowaAby rozliczyć podatek w Wielkiej Brytanii, konieczny jest dokument P45 lub P60. Pierwszy z nich to karta podatkowa, którą wystawia pracodawca w momencie rozwiązania umowy o pracę. Z kolei w drugim dokumencie wyszczególnione są wszystkie dochody oraz zapłacone podatki za cały rok podatkowy. P60 każdy pracownik powinien otrzymać do ostatniego dnia kwietnia danego roku podatkowego. Formularz ten jest odpowiednikiem polskiego PIT-11.

Jakie dokumenty będą potrzebne, by uzyskać zwrot podatku z zagranicy?Pomocny może być także Statement of Earnings, czyli pisemne oświadczenie pracodawcy o wysokości zarobków i potrąconego od nich podatku. W przypadku, gdy brakuje tych dokumentów i uzyskanie ich nie jest możliwe, można się rozliczyć na podstawie ostatnich payslipów, czyli rozliczeń wypłat. To tak zwane "paski", które potwierdzają pobierane przez pracownika wynagrodzenie za legalną pracę na terenie Wielkiej Brytanii. Można je otrzymać za okres tygodnia lub miesiąca. Jednak rozliczając podatek przy pomocy tych dokumentów, procedura zwrotu podatku z Anglii może się znacznie wydłużyć.

Oprócz wyżej wymienionych dokumentów do rozliczenia podatku w Wielkiej Brytanii są także potrzebne:

 • kopia dowodu osobistego lub paszportu,
 • dane pracodawcy,
 • National Insurance Number (NIN) -numer ubezpieczenia społecznego nadawany przez urząd skarbowy w Anglii,
 • numer konta bankowego, na który ma zostać przesłany zwrot podatku.


Zwrot podatku z zagranicy jest zależy od dochodówTo, ile zostanie zwrócone, zależy od wysokości dochodów. Jeśli nie przekroczyły one kwoty wolnej od podatku, będzie to 100 proc. zapłaconego podatku dochodowego. W ostatnich latach kwoty te wynosiły odpowiednio:

 • 2020/2021 - 12 500 funtów,
 • 2019/2020 - 12 500 funtów,
 • 2018/2019 - 11 850 funtów,
 • 2017/2018 - 11 500 funtów,
 • 2016/2017 - 11 000 funtów.


Uzyskanie zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii może być dla niektórych sporą niedogodnością, zwłaszcza jeśli nie przebywają już na Wyspach. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która w naszym imieniu przeprowadzi zwrot podatku z zagranicy.

Jedną z takich firm jest biuro rozliczeń zagranicznych ALL-TAX. Pomoże ono również wówczas, gdy do rozliczenia brakuje niektórych dokumentów wydawanych w Wielkiej Brytanii. Oddając sprawę specjalistom podatkowym, mamy pewność, że wszelkie formalności w angielskim urzędzie zostaną załatwione możliwie najszybciej i z korzyścią dla podatnika.