czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 kwietnia 2021
  • 6 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3179

[WIDEO] Spotkanie z jenotem azjatyckim w lasach czarnoleskich

Kolejne ciekawe wideo, przedstawiające zwierzę zamieszkujące lasy czarnoleskie, przygotował Wojciech Kaprzyk, jeden z dwóch założycieli i administratorów strony "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic". Tym razem przedstawia ono jenota azjatyckiego.Jenot azjatycki występuje w Azji i Europie, choć jego pierwotnym obszarem występowania był Daleki Wschód. W 1939 roku został sprowadzony do europejskiej części Związku Radzieckiego ze względu na swoje wartościowe futro - został zaaklimatyzowany na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Stąd samorzutnie rozprzestrzenił się po Europie. Obecnie spotykany również w Skandynawii, Rumunii i Niemczech.

W Polsce zanotowano jego obecność w środowisku naturalnym po raz pierwszy w roku 1955 w Puszczy Białowieskiej. Występuje na terenie całego kraju, najliczniej w północno-wschodnich województwach.

- Las to fantastyczne miejsce! Las nie w powszechnym rozumieniu skupiska drzew, gdzie można pójść na spacer ale taki las, którego jesteśmy częścią. Człowiek w lesie to intruz. Gdy wchodzimy do lasu to las nas widzi, i jest zupełnie czymś innym. Zamilka nie licząc ptaków w oddali. Wszystko co żyje, umyka przerażone. Trzeba usiąść - ukryć się, cierpliwie poczekać. Sprawić by las nas nie widział. Wtedy właśnie las ożywa i możemy zobaczyć jaki naprawdę jest. Dzisiaj las odpłacił się pięknie, tak jak potrafi nagrodzić cierpliwość. Mogłem zobaczyć harce młodych jenotów, które piekielnie trudno spotkać w dzień - komentuje swoje spotkanie z jenotem azjatyckim Wojciech Kaprzyk.

Inne wideo oraz zdjęcia czechowickiej przyrody można znaleźć na profilu na Facebooku oraz kanale na YouTubie.

mp / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.