Wiadomości

  • 9 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1251

Profesjonalna mata do jogi dla doświadczonego jogina. Jak wybrać rozsądnie?

Materiał partnera:

Odpowiednio dopasowana mata jest podstawą podczas uprawiania jogi. Jej wybór bardzo często zależy od indywidualnych potrzeb, szczególnie dla doświadczonego jogina. Konkretny model maty powinien optymalnie pasować do stylu i rodzaju praktyki oraz predyspozycji praktykującego. Dlatego też warto wybrać ją, kierując się własnymi odczuciami i doświadczeniem joginów, którzy uprawiają jogę od wielu lat. Z pomocą przychodzą nauczyciele jogi, którzy przetestowali już wiele rozwiązań. Oto kilka wskazówek:

Profesjonalna mata do jogi dla doświadczonego jogina. Jak wybrać rozsądnie?


Kolejny stopień wtajemniczenia, czyli mata dla profesjonalistówZdaniem Ambasadora jogi na świeci, tylko głęboka wiedza o nas samych gwarantuje holistyczne podejście do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Organizm jest narzędziem, które pomaga w osiągnięciu balansu życiowego. Tak samo, jak mata do jogi, która stanowi fundamentalne podparcie dla ciała. Jej wybór jest bardzo osobisty, dlatego powinien być rozważny i przemyślany.

Na co zwrócili uwagę doświadczeni jogini podczas wyboru maty do jogi?  • Grubość maty - jeden z podstawowych parametrów, od którego zależy głównie wygoda podczas ćwiczeń. Im grubsza mata, tym bardziej miękka, zazwyczaj polecana dla osób, które dopiero zaczynają praktykę. Maty cieńsze są częściej wybierane przez joginów doświadczonych, ponieważ lata praktyki przyzwyczajają stawy i kości do twardszego podłoża. Grubość maty warunkuje również jej wagę, zazwyczaj grubsze maty ważą więcej, przez co utrudniają jej mobilność.
  • Przyczepność maty to bardzo ważny argument podczas zakupu. Naturalny kauczuk z mikrofibrą zapewnia doskonałą i prawie natychmiastową przyczepność. Wystarczy delikatnie zwilżyć dłonie lub spryskać matę. Szczególnie zachwalane są przez joginów, którzy wykonują dynamiczne asany, ponieważ pocenie się podczas ćwiczeń zapewnia coraz większą przyczepność.
  • Ekologiczny materiał i design. Joga to nie tylko sport, ale przede wszystkim zdrowy styl życia, zgodny z naturą. Dlatego wielu nauczycieli jogi wybrało maty ekologiczne, wykonane z naturalnych surowców.
  • Antypoślizgowe maty korkowe wykonane są z kory drzewa korkowego, które naturalnie odrasta. Wchłaniają wilgoć, są przyjemne w dotyku i lekkie. Kauczuk sprawdza się w tej kategorii równie dobrze. Jako produkt naturalny jest wytrzymały i zapewnia przyczepność.
  • Utupluti połączyło naturalny kauczuk z delikatną warstwą mikrofibry, za pomocą zgrzewania. Dzięki temu udało się wyeliminować substancje klejące. Na szczególną uwagę zasługuje design tych mat. Wzory zaprojektowane zostały przez artystów malarzy, którzy do każdego projektu podeszli indywidualnie.
  • Podczas wyboru maty warto zwrócić uwagę na wytrzymałość. Jeżeli mata ma służyć przez lata, powinna być odporna na wycieranie i mycie. Maty kauczukowe i korkowe są dobrą opcją. Są łatwe w czyszczeniu, ponieważ wystarczy przetrzeć je zwilżoną ściereczką, a do tego są długowieczne i bardzo dobrze sprawdzają się na nierównej powierzchni.


Profesjonalna mata, czyli profesjonalne podejście do zakupuDobrze dopasowana mata do jogi to podstawa. Jednak nie ważne czy będzie modna, czy eko, czy z PU. Istotą jest to, by służyła do praktykowanie jak najdłużej. Powinna odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom. Dlatego warto dobrze przemyśleć jej zakup. Nauczyciele jogi doradzają, by przed jej kupnem poćwiczyć na matach dostępnych w szkołach i wybrać taką, która się sprawdzi najlepiej. Warto również poćwiczyć nie tylko w domu, ale na zewnątrz, na różnych powierzchniach. Uniwersalna mata do jogi nie istnieje, ponieważ jej parametry będą inne dla początkującego, i inne dla zaawansowanego jogina. Jednak przemyślany i rozsądny wybór na pewno zagwarantuje jej długie używanie.