czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1609

PIT online - czyli nie taki PIT straszny

Materiał partnera:

Gdy przychodzi wiosna to nie tylko czas rozkwitu i pozytywnej energii, ale także czas, gdy urząd skarbowy oczekuje od nas wypełnienia deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Przez wiele lat spędzało to sen z powiem tym, dla których czynność ta wydawała się czarną magią. Od 2019 roku Urząd ułatwił nam tę sprawę uruchamiając PIT online.

Co to jest e-pitWiedząc o tym, że nie każdy z nas jest księgowym oraz by uniknąć pomyłek przy przepisywaniu danych, od 2019 roku Ministerstwo Finansów ułatwiło życie wielu osobom dorosłym, umożliwiając złożenie corocznej deklaracji podatkowej PIT online. Wszyscy podatnicy rozliczający się za pośrednictwem druków PIT-37 i PIT-38 mają możliwość skorzystania z programu e-pity. Jest to program, w którym Ministerstwo wraz z Urzędem Skarbowym przygotowuje, na podstawie deklaracji PIT-11 od pracodawców, naszą deklarację podatkową. Naszym zdaniem jest jedynie jej weryfikacja, ewentualne uzupełnienie oraz akceptacja. Nie trzeba tracić już czasu na przepisywanie PITów od kilku pracodawców, własnoręcznie wyliczanie i dodawanie, bo Urząd robi to za nas. Takie rozliczenie PIT jest szybkie, łatwe i przyjemne i sprawia, że przestajemy się bać wypełniania PITu.

Jak to wszystko działaWszyscy podatnicy fizyczni, którzy zobligowani są do złożenia deklaracji, mogą zrobić to na dwa sposoby. Mogą złożyć PIT online lub zalogować się na portal podatki.gov.pl i wejść w Twój e-pit. Można to zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego lub wpisując swoje dane tj. numer pesel, osobisty nip, datę urodzenia i kwotę przychodu z PIT. Po zalogowaniu można zweryfikować poprawność swoich danych osobowych, właściwy urząd skarbowy czy sprawdzić zeznania otrzymane od pracodawców. Należy pamiętać, że urząd zaczytuje automatycznie dane z roku ubiegłego, dlatego jeśli np. chcemy zmienić organizację pożytku publicznego upoważnioną do naszego 1% podatku możemy ją zmienić. Można też uzupełnić deklarację o dodatkowe ulgi, darowizny czy zmienić formę rozliczenia z indywidualnej (taka jest przyjmowana automatycznie) na rozliczenie z małżonkiem.

Obecne zeznanie należy wysłać do 30 kwietnia, jeśli jednak nie zaakceptujemy go za pośrednictwem usługi PIT online, system automatycznie wyśle przygotowaną przez urząd e-deklaracje za nas. Jeśli natomiast jesteśmy tradycjonalistami wciąż mamy możliwość złożenia zeznania podatkowego w formie papierowej udając się do swojego urzędu skarbowego z zachowaniem obowiązujących terminów.

rozliczenie epit


Wady i zaletyW życiu nie ma idealnych rozwiązań, a każdy program ma swoje plusy i minusy. Tak samo jest z usługą PIT online. Z jednej strony wszystko odbywa się szybko, łatwo oraz automatycznie, z drugiej strony dane ujęte w e-picie są ograniczone do wiedzy urzędu z zeszłego zeznania. Podobnie rzecz ma się z prostotą korzystania z portalu, bo jest on jasny i przejrzysty, jednak zabrakło w nim krótkich instrukcji czy informacji przy poszczególnych opcjach. Dlatego musimy posiłkować się naszą wiedzą np. o przysługujących nam ulgach. Dodatkowo funkcja automatycznego wysłania zeznania 30 kwietnia pozwala dochować terminów, ale posiada ona swoje ograniczenie jedynie dla niektórych podatników. Pamiętajmy, że Twój e-pit dostępny jest jedynie dla osób fizycznych, które wypełniają formularze PIT- 37 oraz PIT-38.

Pomimo, że portal Ministerstwa Finansów ma swoje wady i zalety, wciąż możemy korzystać z alternatywnej opcji złożenia deklaracji ePIT online za pośrednictwem prostego programu, jaki można zainstalować na komputerze czy telefonie. W przeciwieństwie do oferty rządowej posiada on łatwy terminal, daje nam możliwość wyboru ulg i znajdziemy w nim przydatne podpowiedzi i instrukcję wypełnienia kolejnych pól. Funkcje bardzo przydatne dla wszystkich tych osób, dla których wypełnianie PITów stanowiło element czarnej magii lub tych, którzy bali się popełnienia niewielkiego błędu w zeznaniu.

Wszelkie usługi PITów online z pewnością stanowią odpowiedź na potrzeby czasu i przydatne są szczególnie w okresie epidemii, gdy wiele urzędów stacjonarnych jest zamkniętych lub działa w ograniczonym zakresie. Do tego nie trzeba już bać się swojej niewiedzy, czy zanosić każdorazowo PIT do księgowej, nawet gdy nie jesteśmy przedsiębiorcami. Dziś z pewnością każda osoba, niezależnie od wieku, może oswoić swoje zeznanie podatkowe.