czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 10767

Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź wyliczenia

Artykuł sponsorowany:

Jeśli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, to w poniższym artykule dowiesz się jak działa instalacja, czy w Polsce opłaca się jej montaż, na jakie realne oszczędności możesz liczyć, a także jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne.

Aslandi Klaudiusz Wach


Jak działa instalacja fotowoltaiczna?Pozyskiwanie energii ze słońca możemy podzielić na kilka etapów. Wszystko zaczyna się modułów fotowoltaicznych (szeregowo, lub równoległe ułożonych ogniwach - potocznie zwanych panelami). Nnergia, która trafia do nich wprost ze słońca przekształcana jest na ich powierzchni na prąd stały, który następnie trafia do falownika. Falownik przekształca go na prąd zmienny, czyli czyni go takim jaki powinien trafić do naszych domowych gniazdek. Oprócz tego, falownik monitoruje, oraz analizuje wszystkie parametry naszej instalacji.

Czy instalacja fotowoltaiczna w Polsce ma sens?Bardzo często w życiu codziennym zdarza nam się spotkać z opinią, że montowanie instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest mało opłacalne ponieważ nie panuje u nas pustynny klimat, a nasłonecznienie jest bardzo zmienne. Jest to oczywiście mit. Fotowoltaika w Polsce, oraz krajach nam sąsiadujących jest obecna od długiego czasu i ma się bardzo dobrze. Nasłonecznienie w regionie jest w zupełności wystarczające do pokrycia zapotrzebowania gospodarstw domowych - i nie tylko!

Ile wynosi żywotność paneli fotowoltaicznych?Zważając na zawartość całej instalacji fotowoltaicznej, średni czas żywotności został oszacowany na około 25 lat. Badania pokazują jednak, że panele fotowoltaiczne, przy odpowiedniej konserwacji oraz dbaniu o okresowe przeglądy, oferują o wiele dłuższy czas pracy. Czas taki może wynosić nawet do 40 lat, jedynym elementem instalacji, który wymaga wcześniejszej wymiany jest falownik (po około 15 latach). Wszystko zależy od dokładności procesu produkcyjnego oraz warunków pogodowych, w których przyjdzie im pracować. Podstawą do cieszenia się energią ze słońca przez długi czas jest wybranie rzetelnej firmy, która korzysta z ogniw od najlepszych i doświadczonych producentów.

Należy jednak pamiętać, ze z roku na rok tracą one swoją wydajność - około 0.5%. Oznacza to, że po 25 latach nasze panele będą charakteryzowały się średnio wydajnością rzędu 87,5%. Spadek jest jednak zależny od eksploatacji i jakości konkretnych paneli fotowoltaicznych, z biegiem czasu oraz rozwoju technologii, spadki wydajności stają się coraz mniejsze

Na skrócenie żywotności wpływ mogą mieć:
  • gradobicie
  • zamarzająca woda i śnieg
  • wysokie temperatury
  • nadmierne promieniowanie UV
  • nieprawidłowa eksploatacja


Nie powinien być to powód do zmartwień, gdyż w Europie zostały zanotowane najmniejsze straty wydajności ogniw fotowoltaicznych. Zawdzięcza się to przede wszystkim temu, że w naszym regionie stosunkowo rzadko mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które mogą mieć negatywny wpływ na trwałość paneli fotowoltaicznych.

Na jakie realne oszczędności może liczyć inwestor?W dużym uproszczeniu - przyjmijmy średnią cenę za kWh energii elektrycznej jako 0,65 PLN, oraz gospodarstwo domowe, które montuje u siebie instalację fotowoltaiczną o mocy 5kWp i na inwestycję wydaje 20 000 PLN, przy rocznym rachunku za prąd wynoszącym 3000 PLN.

Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość rozłożenia finansowania na przykład na opłaty ratalne, co wpływa na brak konieczności "mrożenia" kapitału, jak ma to miejsce w przypadku lokaty bankowej. Pamiętajmy również, że rotacyjnie pojawiają się różne dotacje, w zależności od regionu.Jedną z najpopularniejszych dotacji, była dotacja "Mój prąd", która w ubiegłym sezonie pozwalała na dofinansowanie w wysokości 5000 PLN, planowane jest jej wznowienie.

Wracając do finansów, zakładamy, że około 20% ceny prądu to opłaty stałe, a koszt energii i dystrybucji to 80% ceny. W związku z tym mnożymy 80% x 0,65 PLN, daje nam to 0,52 PLN oszczędności na każdej kWh. Co sprowadza się do stwierdzenia, że naszym rocznym zwrotem z inwestycji będzie kwota 2 400 PLN. Właściciele oraz współwłaściciele domów mogą również skorzystać z ulgi z podatku dochodowego i odpisać sobie wydatki poniesione na termomodernizację, do maksymalnego limitu 53 000 PLN - jest to opcja również dla osób, które skorzystały z dotacji "Mój prąd".

Koszt instalacji fotowoltaicznej, uwzględniając wznowienie dotacji to około 15 000 PLN, a roczny zwrot wyniesie około 2 400 PLN, bez uwzględnienia pędzących do przodu podwyżek cen prądu. W tym modelu nasza instalacja zwróci się całkowicie po około 6 latach, a następnie będzie generować już tylko zysk - w wysokości 12% wkładu początkowego (16% z uwzględnieniem dotacji) rocznie. Warto pamiętać również o korzyściach niewymiernych w postaci całkowitego uniezależnienia i odcięcia się od podwyżek prądu, oraz przede wszystkim o pozytywnym wpływie na środowisko.

Więcej o dotacjach i fotowoltaice dowiecie się z naszych filmów!


Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, zapraszamy również do skorzystania z bezpłatnej wyceny!


FILM Z JEDNEJ Z NASZYCH REALIZACJI:
Loading...