Wiadomości

  • 15 kwietnia 2021
  • 17 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 4958

"Krzyżyk nie oznacza skarbu". Dzięki petycji chcą uratować drzewo

"Krzyżyk nie oznacza skarbu..." - taką nazwę ma post Mikołaja Siemaszki z grupy Czechowiczanie dla Przyrody, który mówi o planowanej wycince drzewa rosnącego przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Traugutta. Miłośnicy przyrody z naszej gminy chcą uratować jesiona, m.in. dzięki wnioskowi skierowanemu do Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, które może podpisać każdy z mieszkańców.

"Krzyżyk nie oznacza skarbu". Dzięki petycji chcą uratować drzewo
"Krzyżyk nie oznacza skarbu". Dzięki petycji chcą uratować drzewo · fot. Czechowiczanie dla przyrody


- Niespełna 3 tygodnie temu Joanna Sudoł i Micheasz Szyl poinformowali mnie, że na okazałym, zdrowym jesionie rosnącym na rogu ulic Słowackiego i Traugutta widnieje budzący niepokój znak "X". Pierśnica (obwód na wysokości 1,3m) jesiona wynosi 205cm! Zasięgnąłem wiedzy w Urzędzie Miejskim i dowiedziałem się, że jeden/a mieszkaniec/ka wystosował/a wniosek do Zarządu Dróg Powiatowych o wycinkę drzewa. Powodu niestety nie znam, ale wątpię aby był racjonalny, ponieważ drzewo jest w dobrej kondycji, a o zacienianiu czyjejkolwiek działki nie ma mowy, ze względu na to, że rośnie ono od północno-wschodniej strony najbliższego budynku - mówi Mikołaj Siemaszko, jeden z założycieli oraz administratorów grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

- Dowiedziałem się również, że Pan Burmistrz Marian Błachut kilka dni wcześniej osobiście zainteresował się sprawą i podjął kroki w celu uratowania drzewa. Co więcej Pan Burmistrz zaproponował Starostwu, że nasza gmina sfinansuje przeniesienie chodnika, oddalając go od pnia drzewa w celu odbetonowania go i zapewnienia mu dostępu do większej ilości wody niż ma obecnie, co przyczyni się do przedłużenia życia tego drzewa. Ponadto Pan Burmistrz zaproponował Starostwu, że Urząd Miejski będzie monitorował stan zdrowia jesionu, aby mieć pewność, że drzewo nikomu nie zagraża - dodał miłośnik przyrody z naszej gminy. Poniżej mapa z zaznaczonym miejscem, w którym znajduje się wspomniany jesion.- Niestety Starostwo wydało już decyzję o wycince, a starania Pana Burmistrza w obronie drzewa póki co spowodowały jedynie odroczenie wydania wyroku na jesiona. Problemem jest to, że pewnie często jeśli organ wydający decyzje nie słyszy sprzeciwu innych mieszkańców to uznaje, że taką decyzję o wycince należy wykonać. I tu wkraczamy MY! Mieszkańcy, którzy nie godzą się na wycięcie zdrowego drzewa na terenie publicznym ze względu na żądanie jednego/ej mieszkańca/nki - podkreśla Siemaszko.

W celu wsparcia głosu Mariana Błachuta, burmistrza Czechowic-Dziedzic, który rozpoczął zabieganie o zachowanie jesiona, Mikołaj Siemaszko przygotował Markiem Szkowronem, innym z miłośników przyrody z naszej gminy, wniosek od mieszkańców skierowany do Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej o zachowanie drzewa.

Podpisy pod pismem będzie można składać w ciągu tygodnia od piątku, 16 kwietnia w godzinach od 8.00-16.00 na ulicy Niepodległości 13 w centrum Czechowic-Dziedzic - serwis elektronarzędzi znajdujący się w bramie naprzeciwko Banku Śląskiego ING. Ponadto w najbliższą sobotę, 17 kwietnia od 10.00 do 10.30 podpisy będzie można również składać w pobliżu jesiona.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.