Wiadomości

  • 22 kwietnia 2021
  • 25 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 9926

W Czechowicach powstanie bank drzew dla mieszkańców

Jest dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice. Burmistrz Marian Błachut poinformował w mediach społecznościowych, że zostanie utworzony "Bank drzew". O co chodzi?

Pierwsze sadzonki drzew trafiły do mieszkańców ulicy Prusa
W Czechowicach-Dziedzicach powstanie bank drzew dla mieszkańców · fot. facebook.com/marianblachutburmistrz/


Gmina będzie gromadziła w "Banku drzew" sadzonki drzew i krzewów, które przekazywane będą następnie właścicielom nieruchomości zgłaszającym chęć posadzenia ich na swoich posesjach. Ideą przedsięwzięcia jest zwiększenie liczby drzew i krzewów na terenie naszej gminy.

- Mam przyjemność poinformować, że realizując swoje zapowiedzi sprzed kilku miesięcy, w dniu wczorajszym podpisałem zarządzenie dotyczące utworzenia w naszej gminie "Banku drzew". Ideą przedsięwzięcia jest zwiększenie liczby drzew na terenie naszej gminy, poprzez nieodpłatne przekazywanie sadzonek mieszkańcom, którzy następnie posadzą je na terenie swoich posesji. Sięgamy po takie dodatkowe rozwiązanie, bo nadające się pod nowe nasady tereny należące do gminy są ograniczone i stale się kurczą - poinformował burmistrz Marian Błachut w środę, 21 kwietnia.

- Wycinka drzew jest niestety czasem ceną, jaką przychodzi nam płacić za rozwój i realizację inwestycji, których nie możemy uniknąć, czy to ze względu na oczekiwania mieszkańców, czy też wręcz ze względów bezpieczeństwa. Tymczasem osobiście zależy mi na tym, by drzewa maksymalnie wypełniały przestrzeń, w której wszyscy żyjemy. By było ich wokół nas jak najwięcej! - tłumaczy ideę Marian Błachut.

Loading...


Zarządzenie Burmistrza w sprawie utworzenia banku zostało podpisane 20 kwietnia 2021 roku i wchodzi w życie z dniem podpisania. Jak informuje organizujący program "Bank drzew" Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, każdy mieszkaniec naszej gminy, który jest właścicielem, współwłaścicielem, lub użytkownikiem nieruchomości ogrodzonej, może otrzymać sadzonki następujących gatunków drzew: brzoza pożyteczna, grab pospolity, wiśnia piłkowana, jarząb pospolity, dąb błotny, jodła koreańska - w liczbie do 10 sadzonek na jedną nieruchomość oraz następujące gatunki krzewów: dereń jadalny, leszczyna pospolita, bez czarny, rokitnik pospolity, kalina koralowa - również w liczbie do 10 sadzonek na daną nieruchomość.

Wydział zastrzega, że dostępne w "Banku drzew" sadzonki będą mogły stanowić różne odmiany wymienionych wyżej gatunków, zaś w kolejnych latach katalog dostępnych gatunków może być modyfikowany.

W celu zgłoszenia zapotrzebowania na sadzonki należy wypełnić druk wniosku (dostępny w załączniku oraz w formie papierowej - biuro podawcze Urzędu Miejskiego) oraz przekazać go pocztą elektroniczną (podpisany skan dokumentu), lub złożyć bezpośrednio w Urzędzie Miejskim.

Wypełnione i podpisane wnioski należy wysyłać na adres e-mail: os@um.czechowice-dziedzice.pl. Informacje na temat realizacji programu udzielane są pod numerem telefonu - 32 214 71 69. Szczegółowe informacje można też znaleźć w załączonym regulaminie.

Wybrane gatunki drzew i krzewów, które będą dostępne w ramach czechowickiego "Banku drzew", posiadają nie tylko walory dekoracyjne, ale przede wszystkim pełnią w środowisku ważne funkcje. W fazie kwitnienia i owocowania stanowią pokarm dla wielu gatunków zwierząt. Zaproponowane gatunki drzew i krzewów nie są przy tym gatunkami o szczególnych wymaganiach siedliskowych. Są gatunkami sprawdzonymi, niewymagającymi i będą cennym uzupełnieniem zieleni rosnącej na terenie naszej gminy.

Należy pamiętać, iż każde posadzone drzewo, czy też krzew, poprawiają parametry jakości naszego środowiska. Drzewa i krzewy pełnią bardzo ważne funkcje - są m.in.: producentami tlenu, oczyszczają powietrze, tłumią hałas, zatrzymują wodę deszczową, obniżają temperaturę powietrza podczas dużych upałów i poprawiają komfort oddychania.

ar / czecho.pl

źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.