czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 11 maja 2021
  • wyświetleń: 654

Pogłębiacze do obróbki otworów w metalu

Materiał partnera:

Pogłębiacze to takie narzędzia, które służą głównie do powiększania kształtu otworu na jego części lub całej długości. Najczęściej spotykanymi operacjami wykonywanymi przez pogłębiacze, jest kształtowanie górnej powierzchni otworu pod łeb śruby stożkowe lub zwykłej lub po prostu wykonanie fazki. Można też pogłębiać geometrię z drugiej strony otworu, czyli jego dna.

Pogłębiacze do obróbki otworów w metalu


Budowa pogłębiaczy do metalu oraz innych materiałówPogłębiacz stożkowy lub walcowy czołowy do otworów może mieć bardzo zróżnicowaną budowę. Ze względu na chwyt mamy do wyboru chwyt walcowy cylindryczny oraz na stożku Morse'a z płetwą. Czasem zdarza się, że na jej zewnętrznej powierzchni wykonany jest zabierak o płaskich powierzchniach, które mogą przenosić znacznie większe momentu, które wymagane są w przypadku trudnych warunkach obróbki.

Część robocza składa się z wieloostrzowych krawędzi skrawających, choć zdarzają się również odmiany trzy ostrzowe. Geometria jest tak stworzona, aby można było wykonać zarówno otwór jak i część pogłębioną w jednym przejściu co jest ekonomicznie uzasadnione.

Często na rynku można też spotkać pogłębiacz walcowo czołowy z pilotem. Zapewniają one współosiowość otworu z pogłębieniem i służą do wykonywania pogłębień pod śruby z łbem walcowym, najczęściej pod imbus. Dodatkowo ułatwiają obróbkę ponieważ, pomagają w ustawieniu pogłębiacza w osi wykonanego otworu. Piloty mogą być stałe lub wymienne lecz już w praktyce bardzo rzadko stosuję piloty wymienne. Pilot stały znajduje się w jednym narzędziu z pogłębiaczem. Pilot wymienny umiejscowiony jest na końcu trzpienia i przechodzi przez jego środek, aż do części roboczej. Jest do niej zamocowany najczęściej za pomocą śruby imbusowej. Czasami można pominąć pilot a pogłębiaczu:

  • W przypadku kiedy nie ma wystarczająco dużo miejsca na wybieg pilota
  • W przypadku kiedy nie ma wymogu ustawienia dokładnej współosiowości otworu oraz części pogłębionej. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, kiedy element jest wykonywany na tej samej obrabiarce i nie trzeba zmieniać mocowania detalu, który może wprowadzić dodatkowy błąd
  • W przypadku kiedy korzystnie jest usuwać wióry przed narzędziem.
  • W przypadku kiedy z konstrukcyjnego punktu widzenia są trudności z umiejscowieniem pilota w pogłębiaczu. Przykładem może być pilot wsteczny, który posiada odchylaną głowiczkę.


Rodzaje pogłębiaczyNa rynku obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów pogłębiaczy, które różnią się miedzy sobą głównie geometrią części skrawającej służącej do pogłębiania.

Wśród nich możemy wyróżnić:

Pogłębiacz walcowo - czołowyPogłębiacze walcowo czołowe służą do pogłębiania otworu na części jego średnicy. Część robocza wykonująca właściwy otwór jak i część pogłębiacza posiadają skrętne rowki wiórowe, które transportują wióry poza miejsce skrawania.

Pogłębiacz stożkowyPogłębiacz stożkowy służy do pogłębiania powierzchni stożkowych. Część pogłębiająca może znajdować się na różnej wysokości części wykonującej otwór, dzięki czemu można w uniwersalny sposób wykonywać fazki. Pogłębiacze stożkowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim zmniejszają konieczną liczbę operacji, które są wymagane do wykonania otworu. W jednym przejściu bowiem można zrobić otwór wraz z fazką co nie wymaga użycia dodatkowo gratownika. Poza tym, użycie pogłębiaczy jest bardzo ekonomiczne. Wykonanie otworu z fazką za pomocą pogłębiacza stożkowego jest zdecydowanie najszybszym możliwym sposobem obróbki skrawaniem. W magazynie możemy też zaoszczędzić miejsce, bowiem potrzebne będzie tylko jedno narzędzie.

Pogłębiacz stożkowy wsteczny : służy do wykonania bardzo trudnej operacji związanej z obróbka powierzchni czołowej otworu od jego drugiej strony. Zasada obróbki jest taka, że narzędzie wsuwa się w otwór przelotowy i na jego końcu montuj się specjalną głowiczkę skrawającą. Po wykonanej operacji, należy zdemontować głowiczkę i wysunąć narzędzie. Taki sposób obróbki jest pracochłonny ponieważ dużo czasu traci się na przezbrojenie narzędzia. Istnieje na szczęście pogłębiacz automatyczny. Na swoim końcu posiada on skrzydełko które odchyla się i przylega do trzpienia w przypadku zadania lewych obrotów narzędzia. Po wsunięciu w otwór i ustaleniu pozycji, zadaje się normalne czyli prawe obroty narzędzia co powoduje odsunięcie się skrzydełka i umożliwia skrawanie.

Wszystkiego rodzaju pogłębiacze stożkowe znajdą Państwo w sklepie Artykuły Techniczne pod adresem https://artykulytechniczne.pl/poglebiacze-stozkowe.html