Wiadomości

  • 13 maja 2021
  • wyświetleń: 1676

Wyposażenie ogrodu - 4 sposoby na zapewnienie funkcjonalności otoczenia domu

Materiał partnera:

Posiadanie własnego ogrodu to niewątpliwie przyjemność, jednak aby w pełni cieszyć się jego funkcjonalnością niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Meble ogrodowe zapewnią komfortowy wypoczynek na łonie natury, a wieczorem z pewnością przyda się dobrze dobrane oświetlenie. W zależności od potrzeb i prowadzonego trybu życia możemy zaopatrzyć się w pojedyncze meble, ale także w gotowe zestawy, które urozmaicą spotkanie towarzyskie ze znajomymi. Oświetlenie natomiast uwypukli zalety naszego ogrodu, gdy podświetlimy miejsca szczególnie warte uwagi. Jak wybrać najlepsze wyposażenie do ogrodu?

1. Zestaw mebli ogrodowych - na co zwrócić uwagę?
2. Zestaw mebli ogrodowych - z jakiego materiału?
3. Jak oświetlić ogród?
4. Jak dobrać oświetlenie ogrodu?

Zestaw mebli ogrodowych - na co zwrócić uwagę?



Zestawy ogrodowe na każdą kieszeń to wyposażenie naszego ogrodu, które zapewni komfortowy wypoczynek i pozwoli na spokojny relaks na łonie natury. Stylowe oświetlenie ogrodowe wysokiej jakości, w połączeniu z meblami pozwoli na korzystanie z uroków zieleni o każdej porze dnia i nocy. Warto jednak dobrać zestaw do ogrodu tak, by w pełni czerpać z niego satysfakcję. Absolutnym minimum jest zaopatrzenie się w stolik z dwoma krzesłami, jednak większy stół i więcej krzeseł lub drewniane ławy to znacznie lepsze rozwiązanie. Powinniśmy również zwrócić uwagę na barwę oraz styl zestawów, oraz na to, czy są to konstrukcje modułowe, pozwalające na rozbudowę, czy gotowe rozwiązania. Ważna jest również cena - można kupić tańszy zestaw, ale w miarę możliwości warto zainwestować w trwalsze rozwiązania, które posłużą długie lata.


Zestaw mebli ogrodowych - z jakiego materiału?



W zależności od upodobań oraz budżetu, jakim dysponujemy, powinniśmy zastanowić się, jaki materiał na meble ogrodowe będzie najlepszy. Największą popularnością od lat cieszy się drewno - wykonane z niego produkty są trwałe i efektowne, jednak należy pamiętać, iż surowiec ten wymaga regularnej konserwacji. Innym naturalnym materiałem jest rattan - wyplecione z niego meble ogrodowe są lekkie, jest on również stosunkowo wytrzymały. Jego syntetyczna odmiana, czyli technorattan, posiada podobne właściwości, nie wymaga jednak impregnowania i jest odporny na warunki atmosferyczne. Często spotkać można meble ogrodowe wykonane z żeliwa, stali lub aluminium - materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz zniszczenie. Dla osób dysponujących małym budżetem można polecić wyroby z plastiku i tworzyw sztucznych - solidne, ale o niskiej trwałości.


Jak oświetlić ogród?



Aby optymalnie dobrać oświetlenie do ogrodu, należy przede wszystkim zastanowić się, co chcemy wyeksponować najbardziej. Można zdecydować się na oświetlenie elewacji przy pomocy lamp solarnych lub reflektorów ogrodowych, bardziej interesujące szczegóły domu oświetlając kinkietami. Lampy ogrodowe skupią swe światło na rabatach lub krzewach ozdobnych, eksponując najpiękniejsze zakątki ogrodu. Ciekawym pomysłem będzie oświetlenie ogrodu za pomocą kul różnej wielkości i kolorów, rozmieszczonych wśród głównych ścieżek lub przy altance.

Jak dobrać oświetlenie ogrodu?



Oświetlenie ogrodu powinno być nie tylko dekoracją, ale również pełnić funkcję praktyczną. Głównymi miejscami, które powinny być oświetlone są ścieżki ogrodowe, mała architektura czy drzwi wejściowe do kluczowych lokalizacji. Oczywiście najefektowniejsze miejsca w ogrodzie zasługują na oświetlenie dedykowane tylko im. Nie należy również zapominać o tym, iż lampy powinny zapewnić bezpieczne poruszanie się po terenie w ciemności, należy zadbać również o ich prawidłowe podłączenie do sieci energetycznej by uniknąć przepięć.