czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 maja 2021
  • wyświetleń: 736

Jak zdobyć dotacje na badania i rozwój?

Materiał partnera:

Publicznych mechanizmów wspierania przedsiębiorstw w ich rozwoju jest wiele: od pożyczek, zaliczek zwrotnych, bezzwrotnych dotacji czy porad. Jednak firmy zbyt rzadko uwzględniają taką pomoc w myśleniu o swoich inwestycjach i rozwoju, szczególnie jeśli chodzi o fundusze na badania i rozwój, dzięki którym firma może wiele zyskać. Dowiedz się, na co możesz pozyskać środki z tego funduszu i jak zdobyć dotacje na badania i rozwój?

Jak zdobyć dotacje na badania i rozwój?


Fundusze europejskie na badania i rozwójPozyskanie finansowania projektu dla firmy jest samo w sobie przedsięwzięciem, w szczególności, jeśli chce się ona ubiegać o dotacje europejskie lub pomoc publiczną. Te pomoce i dotacje mogą dotyczyć projektów o różnym charakterze:
  • materialnych — na przykład sprzęt,
  • niematerialnych — innowacje, rozwój międzynarodowy,
  • dotyczących ludzi — na przykład rekrutacja.


Jakie jest uzasadnienie dla dotacji? Jak zdobyć dotacje na badania i rozwój?Dotacja jest narzędziem realizacji polityki publicznej przez różne podmioty — organy zarządzające środkami publicznymi. Obejmuje to analizę polityki publicznej, a tym samym określenie oczekiwań różnych organów finansujących, czy to w regionie, w państwie, czy w różnych agencjach zajmujących się energią, środowiskiem, sektorem rolno-spożywczy, czy innowacjami i rozwojem. Ostatecznie będzie to kwestia ustalenia zgodności między projektem firmy a "projektem" organizacji.
Jak rozwinąć proces badawczy o granty? Fundusze europejskie na badania i rozwój
Aby wiedzieć, z kim się skontaktować, konieczne jest zidentyfikowanie problemu publicznego lub tematu, na który Twój projekt dostarcza odpowiedzi lub rozwiązania. Kilka tematów może się pokrywać. Takie podejście wymaga ustalenia wewnętrznej organizacji i harmonogramu.

Jaką metodologię wdrożyć wewnętrznie?Ważne jest, aby mieć wizję przyszłych projektów, aby móc pozyskać potencjalnych sponsorów z dużym wyprzedzeniem. Zdecydowanie zaleca się zapoznanie się z witrynami organizacji i skontaktowanie się z nimi, jeśli znajdziesz odpowiednią dotację. Aktualizacje są czasami opóźnione. Zaleca się sprawdzenie poprawności informacji przed przystąpieniem do tworzenia pliku o ubieganie się o grant. Ważne jest, aby rozpocząć dyskusję z organizacjami finansującymi — może to mieć pozytywny wpływ, na tematy, jakie będą brane pod uwagę w dążeniu do przyznania dotacji.

Czym nie są dotacje? Czy dotacja sfinansuje cały projekt?Należy zauważyć, że dotacja nigdy nie może sfinansować całego projektu. Pomoc publiczna będzie koniecznie uzupełnieniem innego finansowania — na przykład własnych środków lub kredytu bankowego. Z drugiej strony dotacje nie są automatyczne ani nie są "obowiązkiem". Organizacja finansująca (województwo, gmina itp.) może odmówić pomocy — decyzja jest uznaniowa i nie podlega odwołaniu. Jak już wskazaliśmy, pomoc publiczna musi mieć charakter motywacyjny — musisz wykazać, że to wsparcie finansowe ma decydujące znaczenie dla Twojego projektu.