Wiadomości

  • 27 maja 2021
  • wyświetleń: 4689

Zabrzeg: mija 79 lat od hitlerowskiej zbrodni popełnionej na mieszkańcach

Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice znajduje się wiele miejsc pamięci, które upamiętniają m.in. ofiary II wojny światowej. Jednym z nich jest pomnik, który znajduje się przy obecnej ulicy Do Zapory w Zabrzegu, który upamiętnia ofiary hitlerowskiej zbrodni popełnionej na mieszkańcach Dziedzic i Zabrzega. Dziś mija jej kolejna, 79. rocznica.

Zabrzeg: mija 79 lat od hitlerowskiej zbrodni popełnionej na mieszkańcach
Zabrzeg: mija 79 lat od hitlerowskiej zbrodni popełnionej na mieszkańcach · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


27 maja 1942 roku w Zabrzegu Niemcy wykonali egzekucję mieszkańców Zabrzega, Dziedzic i Zarzecza. Powieszono wtedy Stefana Góreckiego, Adolfa Grygierczyka, Jana Grygierczyka, Wilhelma Heroka i Alojzego Jarczoka. Zwłoki powieszonych najprawdopodobniej wywieziono do Oświęcimia.

W miejscu, gdzie popełniono zbrodnię, w 1956 roku postawiono pomnik upamiętniający jej ofiary. Na postumencie znajdują się dwie tablice. Na górnej umieszczono napis "Miejsce Uświęcone Krwią Polaków Pomordowanych przez Hitlerowskich Najeźdźców 27.5.1942" (pisownia oryginalna).

Na dolnej tablicy znajduje się z kolei lista ofiar zbiorni wraz z ich datami urodzenia (pisownia oryginalna):
  • Górecki Stefan z Zabrzega ur. 2.8.1911r.
  • Grygierczyk Adolf z Dziedzic ur.20.4.1910r.
  • Grygierczyk Jan z Dziedzic ur. 6.7.1909r.
  • Herok Wilhelm z Zarzecza ur. 25.6.1905r.
  • Jarczok Alojzy z Zabrzega ur. 10.1.1910r.


W 1999 roku, z inicjatywy Józefa Wrzoła, tablice odnowiono. Warto zaznaczyć, że pomnik znajduje się obok zabytkowego dębu. Miejsce, w którym znajduje się postument, zaznaczyliśmy na poniższej mapie.

mp / czecho.pl

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj