Wiadomości

  • 27 maja 2021
  • 30 maja 2021
  • wyświetleń: 7691

Zespół kościelny parafii w Dziedzicach wpisany do rejestru zabytków

Zespół kościelny parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach, w skład którego wchodzą budynki kościoła, probostwa oraz kaplica, został wpisany do rejestru zabytków. Stało się tak dzięki decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Kościół p.w. NMP Wspomożenia Wiernych
fot. YouTube/Adam Sobel


Zespół kościelny przy ulicy Legionów został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/818/2021. W jego skład wchodzą kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, budynek probostwa oraz kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.Budowę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych rozpoczęto w 1882 roku. Architektem, który zaprojektował świątynię, był Emanuel Rost junior - austriacki architekt i przedsiębiorca związany z obszarem dzisiejszego Bielska-Białej. Wcześniej parafia była placówką filialną parafii św. Katarzyny - najstarszego kościoła na terenie Czechowic-Dziedzic.

Wnętrze kościoła p.w. Wspomożenia Wiernych
Wnętrze kościoła p.w. Wspomożenia Wiernych · fot. M. Dąbrowska


Kamień węgielny pod budowę został położony 24 maja 1882 roku. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 22 czerwca 1890 roku biskup Franciszek Śniegoń z Cieszyna. Kościół rozbudowano w 1901 roku (pierwsza przebudowa za czasów proboszcza ks. Wilhelma Kasperlika: dobudowa zakrystii od strony południowej) oraz w latach 1937-1938 ("wydłużono" kościół w stronę wschodnią po wyburzeniu prezbiterium oraz przesunięto i poszerzono transept, dokonano korekty dachu w związku ww. zmianami).

mp / czecho.pl

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kościół NMP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj