czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 maja 2021
  • wyświetleń: 472

Jak wygląda wizyta u psychologa młodzieży?

Materiał partnera:

Rodzice nigdy nie bagatelizują u swoich pociech grypy, złamanej ręki czy innych oczywistych obrażeń fizycznych. Jednak jeśli chodzi o zaburzenia zdrowia psychicznego, objawy często są ignorowane lub niezauważone, a leczenie odkładane na dalszy plan. Niektórzy opiekunowie nie chcą przyznać się do zauważenia zmian lub nie rozpoznają ich, bojąc się, że dziecko zostanie wytknięte przez społeczeństwo. Jak wychwycić nieprawidłowości i na co zwracać uwagę? Jak wybrać terapeutę i jak wygląda wizyta u psychologa młodzieży? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak wygląda wizyta u psychologa młodzieży?


Kiedy z dzieckiem do psychologa?Czasem rodzice nie potrafią przyznać się do tego, że ich dziecko zmaga się z trudnościami, jednak zignorowanie problemu nie sprawi, że on zniknie. W czasie okresu dojrzewania warto monitorować nastrój i zachowanie nastolatka, by móc w porę zareagować. Co powinno zwrócić uwagę rodzica, że coś jest nie tak?

  • Ekstremalne nastroje, czyli wpadanie w nadmierną złość, nieoczekiwany płacz i wysoki poziom drażliwości.
  • Zmiany w wynikach w nauce, co łatwo da się zauważyć poprzez zaległości w szkole, odrabianie prac domowych czy nagłe pogorszenie ocen spowodowane brakiem zainteresowania lekcjami.
  • Bezsenność, nagłe drzemki w ciągu dnia lub chęć pozostawania w łóżku.
  • Potrzeba izolacji, czyli nagłe pragnienie samotności lub nadmierna tajemniczość, rezygnacja ze spędzania czasu z przyjaciółmi.
  • Utrata zainteresowania zajęciami, czyli wtedy, kiedy dziecko rezygnuje ze swoich ulubionych zajęć lub przestaje się nimi interesować.


W przypadku zauważenia takich czy podobnych sygnałów należy przede wszystkim zachować spokój, ale też rozpocząć działania. Warto podjąć rozmowę z dzieckiem, jak zmierzyć się z daną sytuacją, a nie czekać zamartwiając się potencjalnym problemem.

Psycholog młodzieży - czego się spodziewać podczas spotkania?Wizyta u psychologa jest stresująca dla wielu z nas, nie tylko dla młodzieży, w końcu to coś nowego i ciężko być otwartym dla nieznajomej osoby. By zmniejszyć stres lub przygotować dziecko do wizyty, dobrze jest z nim porozmawiać i przypomnieć, że taka sesja nie oznacza, że coś z nim nie tak. Wizyta u terapeuty to poszukiwanie pomocy i rozwiązania problemów, co warto podkreślić.

W zależności od wieku i problemu dziecka, terapeuta może wymagać najpierw spotkania z opiekunem, by uzyskać podstawowe informacje wraz z historią rozwoju zaburzeń. Taki wywiad pomoże znaleźć najlepsze sposoby na pracę z dzieckiem, dlatego pytania o powód rozpoczęcia terapii, przeszłe negatywne doświadczenia dziecka czy obecną sytuację domową są zupełnie normalne. Pierwsze spotkanie psychologa z nastolatkiem jest również zapoznawcze - najpierw zdobywa się zaufanie i wypracowuje więź. Warto podkreślić, że proces terapeutyczny wymaga czasu, a zaburzenia psychiczne nie są leczone, a raczej naucza się zarządzania problematycznymi sytuacjami, by młodzież wypracowała sobie strategię radzenia z myślami, emocjami i zachowaniami.

Jak wybrać terapeutę dla nastolatka?Wykwalifikowany psycholog młodzieży może wspierać i pomagać nastolatkom w radzeniu sobie z ich problemami. Dostępnych terapeutów jest mnóstwo, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. Najważniejszym aspektem jest wiedza i doświadczenie w kontaktach z nastolatkami, którzy mają inne problemy niż dorośli oraz własny sposób na radzenie sobie z trudnościami. Dobrze jest też pomyśleć o konkretnych cechach terapeuty, których nastolatek może potrzebować. Czy ma to być kobieta czy mężczyzna? Czy wiek ma znaczenie? Czy lepiej, gdy będzie to ktoś opiekuńczy i troskliwy czy raczej bezpośredni i rzeczowy? Wszystko to może mieć ogromny wpływ, dlatego doświadczenie, referencje, osobowość terapeuty i sama więź nawiązywana podczas współpracy, powinny być sprawdzone przed jej rozpoczęciem.

Jeśli nastolatek czuje strach przed bezpośrednimi spotkaniami, dostępna jest także możliwość terapii online w serwisie Avigon.pl - https://avigon.pl/specjalizacja/psycholog-mlodziezy. Współpraca przez Internet może okazać się bardziej komfortowa, a i równie skuteczna ze względu na szeroki wybór specjalistów i większą elastyczność podczas umawiania wizyt.