czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 28 maja 2021
  • wyświetleń: 988

Jak działa druk offsetowy i czym zajmuje się drukarnia offsetowa?

Materiał partnera:

Druk offsetowy, zwany też drukiem płaskim, to jedna z najbardziej popularnych technik druku. Popularność tę zawdzięcza wysokiej jakości i efektywności, elastyczności w wykorzystaniu farb, podłoży i uszlachetnień oraz dostępności dzięki niewygórowanym kosztom.

Jak działa druk offsetowy i czym zajmuje się drukarnia offsetowa?


Druk offsetowy, zwany też drukiem płaskim, to jedna z najbardziej popularnych technik druku. Popularność tę zawdzięcza wysokiej jakości i efektywności, elastyczności w wykorzystaniu farb, podłoży i uszlachetnień oraz dostępności dzięki niewygórowanym kosztom.

Technika druku offsetowego polega na przenoszeniu obrazu z matrycy (specjalnie przygotowanej płyty aluminiowej) na gumowy obciąg, z którego następnie obraz odbijany jest na papier. Płyty wykonane są w ten sposób, że część ich powierzchni przyjmuje farbę, a część wodę, jednocześnie odpychając farbę, dzięki czemu zadrukowane są tylko niektóre powierzchnie.

Kolorowy obraz powstaje w ten sposób, że papier przechodzi po kolei przez agregaty drukujące maszyny, z których każdy odpowiada za położenie tylko jednego koloru. Najbardziej klasyczne maszyny mają cztery agregaty z farbą:

  • czarną,
  • cyjanową (potocznie niebieską),
  • magentową (potocznie czerwoną)
  • oraz żółtą.


Z triady CMY poprzez mieszanie farb powstają wszystkie kolory. Czarny reprodukuje napisy i wzmacnia kontrast. Nowoczesne maszyny są często rozbudowane o dodatkowe agregaty, gdzie nadrukowywane są barwy specjalne lub nakładane są uszlachetnienia, takie jak lakier UV (efekt błyszczącej powierzchni - lakierowanie uv druku możesz zamówić w DRUK PLUS) czy lakiery zapachowe.

Rodzaje druku offsetowegoSą dwa podstawowe rodzaje druku offsetowego:

  • arkuszowy
  • rolowy.


Druk arkuszowy charakteryzuje się dużą precyzją i wysoką jakością, w tym w zakresie reprodukcji barwy. Jest to technika droższa niż rolowa, ponieważ proces przebiega wolniej. Same maszyny osiągają mniejsze prędkości, a obraz odbijany jest tylko na jednej stronie arkusza. Aby zadrukować drugą stronę, arkusze należy odwrócić i podać na maszynę ponownie, z zachowaniem odstępu czasowego koniecznego na wyschnięcie zadruku. Urządzenia tego typu pracują za to na grubszych papierach i są najczęściej rozbudowywane o dodatkowe agregaty, dając więcej możliwości osiągania wyrafinowanych efektów.

Druk rolowy z kolei charakteryzuje bardzo wysoka wydajność i możliwość wykorzystania niskich gramatur papieru. Papier podawany jest z roli (stąd nazwa, czasem zastępowana przez druk zwojowy) i jest zadrukowywany od razu z obu stron. Dodatkowo maszyny te w linii łamią arkusze do mniejszego formatu, dzięki czemu od razu są gotowe do dalszej obróbki na introligatorni. Jest to możliwe również dlatego, że większość maszyn rolowych jest wyposażona w piec suszący pokrytą farbą wstęgę papieru.

Czym zajmuje się drukarnia offsetowa?Opisana skrótowo powyżej różnorodność rozwiązań w technice offsetowej sprawia, że w zależności od profilu i wyposażenia drukarnia offsetowa oferuje ogromną różnorodność produktów:Największe drukarnie prowadzą na ogół działalność mocno zdywersyfikowaną, dysponując urządzeniami różnego typu. Dzięki nowoczesnym maszynom arkuszowym produkują najwyższej jakości katalogi i niszowe czasopisma w niskich nakładach. Z kolei maszyny rolowe pozwalają im oferować druk ulotek i gazetek reklamowych dla sieci handlowych, a także popularnych magazynów w bardzo wysokich nakładach, sięgających setek tysięcy, a nawet milionów egzemplarzy. Istnieje możliwość dodawania do produktów najrozmaitszych insertów (płyt, zabawek, akcydensów reklamowych), wrzucanych do środka lub na okładkę, przyklejanych i foliowanych z czasopismem.

Mniejsze drukarnie offsetowe zajmują się produkcją w niższych nakładach, często mają w ofercie produkcje książek w oprawie miękkiej i twardej, a także opakowań tekturowych.

Osobną grupą są drukarnie gazetowe. Ze względu na wysoką wydajność wykorzystują one również technikę druku offsetowego rolowego, przy czym na ogół odbywa się to na maszynach bez pieca suszącego (tzw. coldset).

Zalety druku offsetowegoPodstawowe zalety tej techniki to stosunkowo niskie koszty produkcji i wysoka wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości, a dodatkowo jej ogromna elastyczność.

Przeczytaj również: Druk offsetowy a cyfrowy czym się różnią

Technika ta bowiem znajduje bardzo szerokie zastosowanie do najróżniejszych grup produktów, drukowanych na papierach gazetowych, powlekanych i tekturze, błyszczących i matowych, z dodaniem nietypowych barw, lakierów, a nawet zapachów.