Wiadomości

  • 15 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1470

Ubezpieczenie OC razem z AC - czy jest opłacalne?

Materiał partnera:

Posiadanie własnego pojazdu jest wielką życiową inwestycją. Związany z nim jest nie tylko komfort i ogromne ułatwienie dla naszego codziennego funkcjonowania. To przede wszystkim niemałe pieniądze, które decydujemy się włożyć w samochód. Robimy to ze świadomością, że wkład ten będzie się systematycznie zwracać. Może to być na przykład zwrot w postaci zaoszczędzonego czasu przeznaczanego na dojazd do miejsca zatrudnienia. Poza wartością samego pojazdu musimy doliczać również opłaty za paliwo, koszty pielęgnacji samochodu, płyny eksploatacyjne, przegląd techniczny oraz ubezpieczenie.

OC, czyli podstawa podstawUbezpieczenia aut tworzą szeroki zestaw tego rodzaju usług, zwyczajowo określanych w liczbie pojedynczej ubezpieczeniem komunikacyjnym. Wyróżnia się kilka typów, z których możemy skorzystać lub wręcz jesteśmy prawnie zobligowani do ich nabycia. Do podstawowego i takiego, który każdy kierowca jest zobowiązany co roku odnawiać, jest polisa OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej znajduje zastosowanie w sytuacjach, kiedy stajemy się sprawcami wypadku drogowego. Wówczas stanowi ono gwarancję, iż posiadamy zdolność do naprawienia wszystkich szkód wyrządzonych drugiemu kierowcy lub pieszemu. Wysokość corocznej składki OC jest uzależniona od wielu czynników. Na cenę ubezpieczenia wpływa nie tylko polityka cenowa samego ubezpieczyciela, lecz również wiek ubezpieczającego, długość czasu posiadania przez niego prawa jazdy czy wartość auta. Istotne są również ulgi, które nabywamy. Jeżeli jesteśmy stałymi klientami ubezpieczyciela, nigdy nie doprowadziliśmy do wypadku drogowego bądź kolizji lub współwłaścicielem naszego pojazdu nie jest osoba młoda, a doświadczony, wieloletni kierowca, na przykład współmałżonek, to zniżki potrafią sięgać wartości 50% pierwotnej ceny OC.

Do innych popularnych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, które już nie mają charakteru obligatoryjnego, należą autocasco (AC), assistance, ubezpieczenie NNW dla kierowców i pasażerów. Są to polisy odnoszące się bezpośrednio do wykupującej je osoby. Dotyczą zarówno pojazdu, jak i kierowcy. Obejmują wszelkiego typu sytuacje i zdarzenia, podczas których ubezpieczający może samochód stracić lub uszkodzić bądź samemu ponieść uszczerbek na zdrowiu.

Opcja OC razem z AC - czy warto?Ubezpieczenie AC, znane także jako autocasco, jest dobrowolną polisą auta, która obejmuje zabezpieczenie i ochronę pojazdu wraz z całym jego wyposażeniem w zakresie takich okoliczności, jak utrata, kradzież, zniszczenie lub uszkodzenie. Należy do najczęściej nabywanych przez właścicieli nieobligatoryjnych ubezpieczeń komunikacyjnych. W ostatnim czasie jednak pojawiają się głosy, że inwestycja w polisę AC jest nieopłacalna, szczególnie w przypadku tanich i starszych samochodów. Czy tak faktycznie jest? Okazuje się, że tego rodzaju opinie są bardziej związane z finansową kalkulacją zysków i strat aniżeli z racjonalnym podejściem do pojazdu. AC jest bezpiecznym uzupełnieniem polisy OC, ponieważ pierwsze chroni nasz samochód, zaś drugie nas i nasze otoczenie. Utrata własnego środka transportu to zawsze wielka szkoda dla naszego budżetu i codziennego funkcjonowania, zaś AC gwarantuje nam pokrycie wszystkich szkód związanych z kradzieżą lub uszkodzeniem. Niezależnie więc od tego, czy posiadamy prestiżowego, bogato wyposażonego Jaguara bądź tańszego, rodzinnego Citroena, możliwość zabezpieczenie auta na wypadek jego zniszczenia lub straty niemal zawsze będzie bardziej korzystna niż pieniądze, jakie zaoszczędzimy, decydując się na samo OC