Wiadomości

  • 17 czerwca 2021
  • wyświetleń: 743

Blaski i cienie pracy krawcowej

Materiał partnera:

Zawód krawcowej wymaga nie tylko zdolności manualnych, związanych z szyciem i obsługą maszyn, ale również odpowiednich umiejętności miękkich. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się kreatywnością, cierpliwością oraz dużą wyobraźnią. W tej profesji przydaje się również chęć rozwoju i częstego polepszania swoich kompetencji. Profesja krawcowej może być ciekawym wyborem dla osób, interesujących się moda i szyciem. Jednak czy ta kariera jest opłacalna?

Zalety pracy krawcowejPraca krawcowej z pewnością będzie niezwykle przyjemnym zajęciem, jeśli jest to czyjaś pasja. Projektowanie ubrań, wybór odpowiednich materiałów, łączenie elementów odzieży w całość - te zadania mogą być bardzo satysfakcjonujące. Potrzebna okazuje się fascynacja modą i zainteresowanie szyciem, a wówczas wykonywanie swoich obowiązków nie będzie jedynie męczącą koniecznością. Innymi słowy, zawód krawcowej to świetny sposób na rozwijanie swoich pasji.

Dużym plusem tej pracy jest też to, że od kandydatów nie wymaga się szczególnego wykształcenia. Zdecydowanie ważniejsze są tutaj umiejętności. Oczywiście ukończenie zawodowej szkoły odzieżowej bądź zrobienie kursu, także będą przydatne. Jednak zazwyczaj liczy się głównie to, czy dana osoba potrafi szyć, obsługiwać maszyny krawieckie oraz czy jest pomysłowa i precyzyjna. To w zasadzie wystarczy, aby zostać zatrudnionym na tym stanowisku.

Wady pracy krawcowejTen zawód ma też swoje minusy. Dość sporą wadą jest fakt, iż wiele obowiązków krawcowej przejmują maszyny. To oznacza, że miejsc pracy jest mniej, a obowiązki są bardziej ograniczone. Spadająca popularność tej profesji przekłada się też niestety na zarobki. Krawcowe rzadko kiedy otrzymują wysokie pensje. Według danych portalu Pracuj.pl, przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3000 złotych brutto. To sprawia, że drobne biznesy krawieckie często upadają, gdyż w tej branży trudno jest utrzymać małą, prywatną działalność. Oczywiście inaczej to wygląda w przypadku dużych zakładów.

Kolejnym minusem jest także ryzyko doznania urazu. Krawcowe pracują ze specjalistycznymi maszynami i urządzeniami, przez co nierzadko zdarzają się ukłucia, przeszycia palców czy inne zranienia. Co więcej, charakter pracy sprawia, że większość czasu spędza się w pozycji siedzącej i jest się stale nachylonym nad sprzętem. Może to skutkować bólem pleców lub kręgosłupa. Decydując się na zawód krawcowej, warto pamiętać o tych kwestiach.