Wiadomości

  • 22 czerwca 2021
  • wyświetleń: 5953

Rozstrzygnięto powiatowy konkurs "Lepiej zapobiegać niż leczyć"

Prawie 130 prac z 31 szkół podstawowych z powiatu bielskiego wpłynęło na IV Powiatowy Konkurs "Lepiej zapobiegać niż leczyć". W sumie wystartowało 255 uczniów. Znamy rozstrzygnięcia.

Rozstrzygnięto powiatowy konkurs "Lepiej zapobiegać niż leczyć"
Rozstrzygnięto powiatowy konkurs "Lepiej zapobiegać niż leczyć" · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


To propozycja dla uczniów klas od V do VIII. Wydział zdrowia bielskiego starostwa promuje w ten sposób właściwe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną, zwraca też uwagę na problem uzależnień wśród dzieci. W etapie szkolnym młodzież pisała test, w etapie powiatowym młodsi (klasy V i VI) mieli do wykonania pracę plastyczną, starsi (z klas VII i VIII) - pracę opisową.

Radna powiatowa, Helena Byrdy-Przybyła, która przewodniczyła komisji konkursowej zwróciła uwagę na mocny przekaz zwycięskich prac plastycznych, odnoszących się od uzależnień. -Naszą uwagę zwrócił m.in. prosty rysunek, który nie potrzebował tekstu- młody człowiek opleciony łańcuchem, co pokazuje jak trudno wyzwolić się z nałogu- mówi przewodnicząca komisji zdrowia i polityki społecznej Rady Powiatu.

Zdaniem Agnieszki Pawełko, pielęgniarki oddziałowej na oddziale psychiatrycznym w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej o uzależnieniach behawioralnych wciąż mówi się za mało, a to ogromny problem. Przykłady są drastyczne. - Dzieci są tak mocno uzależnione od telefonu komórkowego, gier komputerowych, czy w ogóle Internetu, że bywa to powodem nieprzyjęcia ich na nasz oddział. Okazuje się, że dziecko może zostawić rodzica, przyjaciół, ale komórki czy tabletu nie jest w stanie odstawić - mówi pielęgniarka.

Do tego dochodzą problemy w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Agnieszka Pawełko dodaje, że obecnie modne wśród nastolatków jest... poprawianie swojej urody. - To już uzależnienie od zabiegów chirurgii plastycznej. Bardzo dużo młodych dziewcząt, za zgodą rodziców poddaje się zabiegom zmniejszenia nosa, ucha, czy odsysaniu tkanki tłuszczowej. Głośno o tym mówią także chłopcy, bo jest to trendy - dodaje członek komisji konkursowej.

Co ciekawe, powiatowy konkurs narodził się w szkole podstawowej w Pisarzowicach. Jak mówi nauczycielka, Joanna Konior wyszedł on od uczniów którzy chcieli brać udział w dodatkowych zajęciach, takich jak choćby gotowanie. -Chcieliśmy im pokazać, że mają wybór między czipsami i przesłodzonymi napojami ze sklepu, a własnoręcznie zrobioną kanapką czy wyciskanym z owoców sokiem- mówi pedagog.

Komisja przyznała pierwsze 3 miejsca w każdej katagorii oraz 10 wyróżnień. Nagrodami były sportowe akcesoria, takie jak kaski, ochraniacze, czy hulajnogi.

Laureaci (klasy V-VI): 1. Judyta Wadas, SP w Pisarzowicach, 2. Aleksandra Knapek, SP w Buczkowicach, 3. Małgorzata Stolarska, SP w Kaniowie.

Laureaci (klasy VII-VIII): 1. Kornelia Sojka, SP w Rudzicy, 2. Małgorzata Pająk z SP w Kobiernicach, 3. Zofia Jędrzejko z SP w Pisarzowicach.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.