Wiadomości

  • 27 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1494

Straż miejska podpowiada, jak bezpiecznie spędzić wakacje

Rozpoczęły się wakacje szkolne. Z tej okazji straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach przygotowała poradnik z podpowiedziami, jak bezpiecznie spędzić letnie miesiące.

pszczyna,łąka,oswłąka,kapielisko,plaża,wakacje2020,lipiec2020,silesia,lovesilesia,fotodnia,ins
Straż miejska podpowiada, jak bezpiecznie spędzić wakacje · fot. pless.pl


- Straż miejska przypomina, że okres wakacyjny to czas szczególny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop. Dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Szczególną uwagę zwróćmy na te zachowania, które pozwolą dzieciom uniknąć niebezpiecznych sytuacji - informują funkcjonariusze straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Dzieci szkół podstawowych powinny wiedzieć o:
  • bardzo ostrożnym zachowaniu się przy spotkaniu swobodnie biegającego czy bezpańskiego psa, a także rozwadze przy zauważeniu innego dzikiego zwierzęcia (dzika, niedźwiedzia, żmii, osy czy szerszenia),
  • ograniczonym zaufaniu i ostrożności w kontakcie z osobami obcymi, zarówno bezpośrednim, jak i poprzez internet czy telefon - dzieci nie mogą udzielać takim osobom informacji, dot. życia rodzinnego, oddalać się z nimi, przyjmować prezentów czy wsiadać do ich samochodu,
  • zabawie i wypoczynku tylko w miejscach bezpiecznych: z dala od ruchliwej ulicy, placu budowy, pustostanów, urwiska czy jeziora,
  • szczególnych zasadach zachowania obowiązujących w górach, w lesie czy nad wodą.


Młodzież szkół średnich powinna zaś pamiętać o:
  • dobrym przygotowaniu do samodzielnego wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
  • rozwadze w kontakcie z osobami obcymi, nie tylko dorosłymi, ale też i młodzieżą,
  • zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez,
  • zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).


- Ze wszystkimi naszymi pociechami warto też porozmawiać o tym, jak powinni zachowywać się wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc, nie są prawidłowymi formami kontaktu międzyludzkiego - podkreśla czechowicka straż miejska.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.