Wiadomości

  • 6 lipca 2021
  • wyświetleń: 1913

Orlen ma więcej czasu na wybór partnera do środków zaradczych

Jak poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym, Komisja Europejska wydłużyła termin na realizację środków zaradczych w ramach przejęcia przez płocką spółkę Grupy Lotos do 14 listopada 2021 roku. Jak podkreśla koncern, w efekcie możliwa będzie jeszcze bardziej wnikliwa analiza ofert partnerów, z którymi prowadzone są rozmowy dotyczące wdrożenia środków zaradczych, pod kątem korzyści dla wszystkich interesariuszy.

Lotos, spółka,
Główne wejście do rafinerii Lotos w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Jak czytamy w komunikacie prasowym, wydłużenie terminu na realizację środków zaradczych to "standardowa procedura, z której korzystają spółki, szczególnie przy skomplikowanych transakcjach" - Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos to kolejny krok w kierunku utworzenia koncernu multienergetycznego, który będzie stanowił skuteczną odpowiedź na wyzwania transformacji energetycznej oraz rosnącą presję konkurencyjną ze strony globalnych, zintegrowanych graczy. To proces, który przyniesie realne korzyści dla wszystkich zaangażowanych firm, ich akcjonariuszy, pracowników, klientów, a także dla polskiej gospodarki. Aby to zagwarantować, musimy wybrać inwestora do realizacji środków zaradczych, który zapewni długoterminowy zrównoważony rozwój. To dla nas priorytet, a biorąc pod uwagę skomplikowany charakter transakcji, zgoda Komisji Europejskiej na wydłużenie terminu na negocjacje to dobra informacja - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Jeden silny koncern, oparty o zdywersyfikowane źródła przychodów, który buduje PKN Orlen, to gwarancja przeprowadzenia w Polsce z powodzeniem transformacji sektora energetycznego. W tym celu PKN Orlen już w kwietniu 2020 roku przejął Energę, która uzupełniła portfolio Grupy o odnawialne źródła energii. Równolegle prowadzony jest także proces łączenia z Grupą LOTOS oraz z PGNiG, co umożliwi stworzenie podmiotu o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na około 20 mld zł. To oznacza, że pod względem kapitalizacji i osiąganych wyników finansowych silny polski koncern multienergetyczny będzie dorównywał, a nawet przewyższy potencjał europejskich konkurentów.

W maju 2021 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos potwierdziły strukturę fuzji spółek, podając tryb połączenia przez przejęcie w trybie art. 492 KSH, jako wiodący model transakcji. Podpisana czterostronna umowa przewiduje bezgotówkową formułę połączenia, która gwarantuje stabilną kondycję finansową nowej, silnej firmy i uwzględnia potrzeby akcjonariuszy wszystkich spółek, w tym mniejszościowych.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy m.in. w lipcu zeszłego roku, Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dotycząca zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Grupą Lotos. Połączenie tych dwóch firm będzie się wiązać z pewnymi ustępstwami, między innymi sprzedażą aktywów w czechowickich spółkach Lotosu zagranicznym kontrahentom. Zapytanie do rządu w sprawie przyszłości czechowickich zakładów grupy Lotos wysłali w 2020 roku m. in. Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, oraz Damian Żelazny, przewodniczący czechowickiej Rady Miejskiej.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.