czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2021
  • wyświetleń: 2645

Bezpłatna rehabilitacja i zajęcia dla seniorów w pszczyńskim szpitalu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Na pierwszym piętrze Szpitala Powiatowego w Pszczynie w tym roku rozpoczął działalność Pszczyński Dzienny Dom Opieki Medycznej. To forma opieki nad seniorami powyżej 60. roku życia, którzy wymagają wzmożonej opieki lub rehabilitacji medycznej. Do tej pory w projekcie wzięło udział kilkadziesiąt osób. DDOM to ciepły dom, w którym seniorzy nie tylko korzystają z rehabilitacji, porad dietetyka i psychologa, ale nawiązują przyjaźnie, zdobywają nowe umiejętności i rozwijają pasje.

Reklama

Bezpłatna rehabilitacja i zajęcia dla seniorów w pszczyńskim szpitalu · fot. powiat


Specjalnie na potrzeby pomocy seniorom w szpitalu zostało wyremontowane skrzydło budynku. Warunki są tu zbliżone do domowych. Zakupione zostały nowe meble i sprzęt rehabilitacyjny. Jest przytulnie. - To bardzo ciepły dom - mówią seniorzy, których odwiedziliśmy na zajęciach.

Uczestnicy DDOM-u od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 otrzymują opiekę wykwalifikowanej kadry medycznej, dostosowane do potrzeb zajęcia rehabilitacyjne, terapeutyczne oraz wyżywienie. Nie bez znaczenia jest towarzystwo - w DDOM-ie zawiązują się kontakty, które rozwijane są również poza nim.

- Po pandemii wyjście z domu znaczy dużo. Wcześniej często korzystałam z rehabilitacji, ale dopiero tutaj widzę prawdziwy efekt. Bardzo mi tu pomogli. Moje nogi chodzą jak nigdy. Opieka jest tu fantastyczna - mówi pani Józefa z Ćwiklic.

Prócz dostosowanej do potrzeb rehabilitacji medycznej, ważna jest także terapia zajęciowa, czyli zajęcia integracyjne i artystyczne. Seniorzy mają tu muzykoterapię, ceramikę, dekupaż, szyją, gotują, sadzą kwiatki, uczestniczą w wycieczkach. Korzystają również z porad dietetyka oraz psychologa. Rozwiązują krzyżówki, łamigłówki i zagadki, które pozwalają ćwiczyć pamięć i koncentrację. Tu nie ma czasu na nudę.

- Nigdy w życiu nie robiłam pierogów, nie potrafiłam. A okazało się, że to takie proste. Zrobiłyśmy 152 pierogi z różnymi farszami, nawet z jabłkiem i cynamonem. Rozpływały się w ustach - mówi pani Jadwiga z Pszczyny, która nowe umiejętności wykorzystywała już w domu.

Pszczyńskim Dzienny Dom Opieki Medycznej dba zarówno o sferą fizyczną, jak i psychiczną.

- Kiedy równowaga jest zachowana, wtedy jest idealnie. Chodzi o to, by nasi uczestnicy wyszli usprawnieni fizycznie i społecznie. Bardziej się otwarli, prowadzili zdrowszy tryb życia - mówią terapeutki.

Czas pobytu w Dziennym Domu Opieki Medycznej określa zespół terapeutyczny na etapie przyjęcia, może potrwać od 30 do 120 dni w zależności od stanu zdrowia.

Dla osób które przebyły COVID-19 oferowany jest specjalistyczny program rehabilitacyjny, który ma na celu zniwelowanie pochorobowych powikłań, często związanych ze zmniejszeniem wydolności oddechowej oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Program dedykowany jest mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego, gm. Czechowice-Dziedzice, m. Tychy, m. Bielsko-Biała i jest całkowicie bezpłatny. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły do 15 grudnia 2021 roku.

Warto skorzystać z projektu, na który powiatowa spółka prowadząca pszczyński szpital - Centrum Przedsiębiorczości - pozyskała 1,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej. To ponad 90% wartości całego projektu (1,3 mln zł). Wkład własny w wysokości ok. 100 tys. zł zabezpieczył Powiat Pszczyński.

Więcej informacji oraz dokumenty niezbędne do rekrutacji dostępne są na stronie pszczyńskiego szpitala:
www.szpital.pszczyna.pl/
tel.: 32 214 83 00 wew. 216 (od poniedziałku do piątku, godz. 9.00 - 11.00)
e-mail: ddom@szpital.pszczyna.pl

Projekt "Pszczyński Dzienny Dom Opieki Medycznej" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

ar / czecho.pl

źródło: Powiat pszczyński

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj