czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 lipca 2021
  • 26 lipca 2021
  • wyświetleń: 1197

Jarosław Szarek podsumował swoją kadencję prezesa IPN

22 lipca minęła kadencja Jarosława Szarka, historyka i publicysty pochodzącego z Czechowic-Dziedzic, jako prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Czechowiczanin podsumował swoje działania na antenie Polskiego Radia 24.

Jarosław Szarek podsumował swoją kadencję prezesa IPN
Jarosław Szarek podsumował swoją kadencję prezesa IPN · fot. Polskie Radio 24


Instytut Pamięci Narodowej to największa w Polsce instytucja naukowo-archiwalna, która zajmuje się historią Polski w latach 1917-1990. Kadencja obecnego prezesa IPN Jarosława Szarka - po pięciu latach kierowania przez niego Instytutem - minęła 22 lipca. Jak przypomina Polskie Radio, jednym z nowo powstałych oddziałów za kadencji Jarosława Szarka jest Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, czyli poszukiwania i identyfikacja naszych bohaterów.

- W tym momencie IPN poszukuje szczątek naszych bohaterów w ok. 50 miejscach w Polsce. To, czego symbolem jest Łączka, to praktycznie takie mamy w każdym powiatowym mieście, w dawnych siedzibach powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego. Są też prowadzone poszukiwania za granicą. Wkrótce wyjeżdża ekipa na Litwę, gdzie od lat trwają poszukiwania. Ostatnie tygodnie to są odkryte szczątki w słynnym więzieniu na warszawskiej Pradze - przypomniał Jarosław Szarek na antenie Polskiego Radia 24.

A jak historyk i publicysta pochodzący z Czechowic-Dziedzic podsumowuje swoją pięcioletnią kadencję prezesa IPN? - Wydarzyło się wiele, czas był szczególny. (...) Po zmianie ustawy o IPN w 2016 roku, zmienił się sam Instytut. Stał się większą instytucją, utworzyliśmy nowe dwa piony, niezwykle ważne - mówił w Polskim Radiu 24 Szarek.

Jak dodał, w 2016 zostało również powołane Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa zajmujące się z jednej strony upamiętnieniem "w kamieniu" naszych bohaterów, ważnych faktów z historii Polski, ale też wydawaniem opinii dotyczących obiektów pozostałych po systemie totalitarnym, m.in. dotyczących zmian nazw ulic.

Całej rozmowy z Jarosławem Szarkiem można wysłuchać na portalu Polskiego Radia 24.

mp / czecho.pl, źródło: Polskie Radio

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.