Wiadomości

 • 28 lipca 2021
 • wyświetleń: 843

Prawo jazdy na automat - czy warto?

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach prawo jazdy bardzo się przydaje. Nawet, jeśli nie na co dzień, w przypadku wyjazdów czy imprez z pewnością warto je posiadać. Co jednak w sytuacji, gdy mechaniczna skrzynia biegów przeraża albo wydaje się niewygodnym rozwiązaniem? Wówczas warto zastanowić się nad opcją prawa jazdy na automat. Jeśli masz pewność, że nie będziesz poruszać się autem z mechaniczną skrzynią biegów, prawo jazdy na automat jest najlepszym i wygodnym rozwiązaniem.

Whitpress


Automat i jego zalety


Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem, który posiada automatyczną skrzynię biegów. Podobno ta mechaniczna ma swój urok. Wystarczy jednak chociaż raz poprowadzić samochód z automatem, aby przekonać się, że to prawdziwa wygoda i ogromny komfort. Nie trzeba bowiem pamiętać o zaciągnięciu hamulca ręcznego na górce, podczas jazdy można skupić się bardziej na drodze, niż prawidłowej zmianie biegów. To tylko niektóre z zalet automatycznej skrzyni biegów. Co jeszcze sprawia, że jest tak wyjątkowa? Oto kilka najważniejszych zalet:
 • Brak konieczności obsługi sprzęgła - w tego rodzaju autach nie ma bowiem pedału sprzęgła. Lewa noga więc swobodnie spoczywa w wyznaczonym miejscu, a prawa operuje pedałem gazu oraz hamulcem.
 • Większa możliwość koncentracji - po pierwsze zmiana biegów w samochodzie nie jest konieczna, a po drugie nie ma potrzeby obsługi pedału sprzęgła. Kierowca może więc skupić się na poprawnej i bezpiecznej jeździe.
 • Bez szarpnięć - szarpnięcia to problem szczególnie nowych kierowców, jednak nawet bardziej doświadczeni czasami spowodują szarpnięcie. W autach z automatyczną skrzynią biegów nie ma mowy o żadnych szarpnięciach. Komfort jazdy jest więc naprawdę wysoki.
 • Bezproblemowe ruszanie pod górkę - każdy kursant i kierowca zna ten stres, gdy trzeba odpowiednio ruszyć pod górkę używając hamulca ręcznego. W samochodzie z automatem nie zaznasz tego typu problemów. Samochód nie stoczy się, silnik nie zgaśnie. Brzmi dobrze, prawda?


Biorąc pod uwagę te zalet, prawo jazdy na automat wydaje się rozwiązaniem idealnym. Podczas kursu prawa jazdy i egzaminu można dodać jeszcze jedną zaletę. Mowa tutaj o mniejszym poziomie stresu. Duża ilość błędów, które może spowodować nieprawidłowe używanie manualnej skrzyni biegów zostaje wyeliminowana. Egzamin jest więc z pewnością mniej stresujący, prawdopodobieństwo zdania już za pierwszym razem jest dużo większe.

Prawo jazdy na automatJeśli czytasz ten artykuł, na pewno wiesz już, iż zmiana biegów w samochodzie nie jest obiektem Twoich zainteresowań. Prawo jazdy na automat warto zrobić wówczas, gdy ma się pewność, iż korzystanie z samochodu z manualną skrzynią biegów nie będzie konieczne. Trzeba bowiem wiedzieć, iż w przypadku posiadania prawa jazdy na automat, nie można kierować autem ze skrzynią manualną. Jeśli chcesz posiadać uprawnienia na obie skrzynie, należy zrobić tradycyjne prawo jazdy. Prawo jazdy na automat może być łatwiejsze. Dlaczego? Oto kilka powodów:
 • Prawidłowe, płynne ruszanie z miejsca - to bardzo istotna kwestia podczas zdawania egzaminu. W aucie z automatyczną skrzynią biegów ciężko jest nie spełnić tego wymogu.
 • Małe prawdopodobieństwo zgaśnięcia auta - jeśli auto gaśnie określoną ilość razy, egzamin zostaje przerwany. W samochodzie z automatem naprawdę ciężko jest zrobić coś, co spowoduje, iż auto zgaśnie na skrzyżowaniu, czy w innym ważnym miejscu.
 • Skupienie - jest bardzo ważne podczas egzaminu, warto więc niwelować czynniki mogące wpływać negatywnie na możliwość skupienia się. Takim czynnikiem jest zmiana biegów w samochodzie.
 • Prawidłowa zmiana biegów w samochodzie jest oceniana podczas egzaminu na prawo jazdy. W przypadku automatycznej skrzyni biegów nie trzeba pamiętać o ekonomicznej zmianie biegów.
 • Mniejszy stres - wszystkie powyższe punkty sprawiają, że osoba zdająca egzamin może poczuć się nieco pewniej i w pełni pokazać swoje umiejętności w kwestii kierowania pojazdem. To większe prawdopodobieństwo zdania egzaminu już za pierwszym razem, a więc także oszczędność czasu i pieniędzy.


PodsumowaniePrawo jazdy może przydać się w wielu sytuacjach. U wielu osób nie wzbudza entuzjazmu zmiana biegów w samochodzie. W takim przypadku warto zrobić prawo jazdy na automat, dzięki czemu można wiele zyskać. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż nie ma się wówczas uprawnień do prowadzenia samochodu z manualną skrzynią biegów. Jeśli jednak nie będzie to w Twoim przypadku przeszkodą, prawo jazdy na automat jest rozwiązaniem idealnym. Warto wspomnieć również o tym, iż większość nowych aut nie ma już manualnej skrzyni, a właśnie te automatyczne.

Zobacz też: https://www.ckm.pl/moto/prawo-jazdy-na-motocykl-co-musisz-wiedziec,25231,1,a.html