Wiadomości

  • 22 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 745

Korepetycje z informatyki

Materiał partnera:

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek dlaczego warto uczyć się informatyki? W stale rozwijającym się świecie nowych technologii może okazać się, że korepetycje z informatyki wcale nie są złym pomysłem. Niezależenie czy maturę zdawałeś X lat temu, czy dopiero planujesz ją zdawać, na korepetycje nigdy nie jest za późno.

Dlaczego warto rozpocząć korepetycje z informatyki?Znając trochę lepiej niż powierzchownie realia polskich szkół średnich można zaobserwować, że niestety często informatyka jako przedmiot jest w nich traktowana nieco po macoszemu. Nauczyciel nie tłumaczy nic albo prawie nic, a uczniowie spędzają lekcje na graniu w gry przez przeglądarkę i na koniec roku wyciągają ocenę za pomocą rysunku w Paincie bądź pracy spisanej z internetu. Wcale nie rzadka jest sytuacja, że młody absolwent szkoły średniej, nawet po profilu informatycznym, nie jest w stanie sporządzić wykresu w Excelu czy też zakodować prostego algorytmu i już w trakcie studiów lub pierwszej pracy zmuszony jest uczyć się rzeczy, które dawno powinien mieć w małym palcu. A przecież od jakiegoś czasu informatyczne kierunki studiów stają się tymi najbardziej obleganymi i pożądanymi. Trudno się temu dziwić, bo z powodu postępującej cyfryzacji świata programowanie otacza nas niemal zewsząd. Jest to również jedna z niewielu dziedzin wobec której możemy być pewni, że w bliższym czasie nie zabraknie miejsc na rynku pracy. Jednak nawet jeżeli nie wiążesz z informatyką swojej przyszłości zawodowej dobrze jest znać chociaż podstawy, które niedługo mogą być wymagane do wykonywania podstawowych czynności. Dlatego jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie przyswoić jakiegoś materiału z informatyki bądź masz problem ze zmobilizowaniem się do pracy, najgorsza rzecz jaką możesz zrobić to machnięcie ręką i uznanie, że jakoś to będzie. O ile rzeczywiście istnieją przedmioty szkolne bez znajomości których jakoś będzie można się w życiu obejść, to z pewnością nie należy do nich informatyka, w której braki będziesz odczuwał/a przez długi czas po skończeniu edukacji szkolnej. Z tego powodu najlepsze, co możesz w takiej sytuacji zrobić to udanie się na korepetycje. Pod okiem dobrze wybranego nauczyciela nadrobisz zaległy materiał, systematycznie przygotujesz się do matury i ewentualnie przyszłej pracy, a także unikniesz wyrabiania sobie złych nawyków, co jest częstym niepożądanym efektem ubocznym podczas samodzielnej nauki czegokolwiek.

Dla kogo są korepetycje z informatyki?Jak zwykle przy pytaniach zawierających frazę "dla kogo" automatycznie w mózgu nasuwa się odpowiedź "dla każdego". I o ile zazwyczaj jest to dużym uproszczeniem rzeczywistości, to w przypadku jakim są korepetycje z informatyki mamy do czynienia z wyjątkiem potwierdzającym regułę. Bowiem w dzisiejszych czasach nauka ta dotyczy naprawdę każdego. Nieważne czy masz ją na profilu w szkole średniej czy kierunku na studiach, na pewno nie możesz powiedzieć, że Ci się nie przyda. Nawet jeżeli nie wiążesz bezpośrednio swojej przyszłej kariery z komputerami, dobrze jest mimo wszystko zdać maturę z informatyki. Wymagania i zagadnienia na niej występujące, takie jak obsługa programów Excel i Access oraz podstawy programowania z pewnością tak czy inaczej Ci się przydadzą. A jak mawia stare polskie powiedzenie, przezorny jest zawsze ubezpieczony. A co jak co, ale dla informatyka pracy na pewno nie zabraknie. Słabą wymówką jest również stwierdzenie, że radzisz sobie z materiałem pojawiającym się w szkole i korepetycji po prostu nie potrzebujesz. Nic tak źle nie działa na rozwój człowieka jak stwierdzenie, że umie się już wszystko. Jeśli program szkolny z informatyki nie sprawia Ci żadnych problemów, może dobrym pomysłem będzie poszukanie swojej szansy na różnych konkursach i olimpiadach czy też zdobycie umiejętności przydatnych w przyszłej pracy. A pod okiem doświadczonego mentora nauka przychodzi bez porównania łatwiej.

Dlaczego warto uczyć się informatyki?Najpierw dobrze byłoby odpowiedzieć sobie na znacznie ogólniejsze pytanie, a mianowicie: czy w ogóle warto? Moim zdaniem odpowiedź twierdząca jest dość oczywista, ale żebyś Ty również nie miał/a wątpliwości postaram się nieco bardziej rozwinąć temat. Jak wiemy, od kilkudziesięciu lat komputery, a ściślej ludzie potrafiący się odpowiednio nimi posługiwać, stopniowo zaczynają opanowywać otaczający nas świat. Różnego rodzaju oprogramowania, sieci czy automaty możemy zaobserwować dosłownie z każdej strony. Można także spodziewać się, że proces ten w najbliższym czasie się nie zatrzyma i cyfryzacja będzie postępować naprawdę z zawrotną prędkością. Próbkę tego, ile możliwości daje internet i technologia, a także jak daleko posunęła się zdolność człowieka do komunikacji zdalnej dała w ostatnim czasie pandemia koronawirusa, podczas której wielu z nas było zmuszonych do pracowania bądź uczenia się właśnie w takiej formie. W takiej sytuacji oczywistą wydaje się konieczność posiadania znajomości chociażby podstawowych informacji ze świata informatyki, bo po prostu uczynią one funkcjonowanie w życiu łatwiejszym, jeśli nie od razu, to po upływie niedługiego czasu. A jeżeli znasz już podstawy, bądź jesteś naprawdę zaawansowany/a, nauka informatyki przychodzi ci łatwo i czujesz, że masz do tego talent, to tym bardziej powinieneś/powinnaś poszerzać swoje umiejętności w tym zakresie. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz wszystkiego, a najwięksi ludzie swoją wielkość zawdzięczają w przeważającej większości przypadków właśnie nieustannemu, bez zatrzymywania się, dążeniu do poprawy i doskonałości. A w przypadku informatyki mogę zapewnić, że zdobyte umiejętności i wiedza z pewnością nie pójdą na marne.

Jeżeli szukasz profesjonalnego przygotowania do matury z informatyki lub chcesz po prostu zwiększyć swoje umiejętności z zakresu informatyki, zapraszamy na nasze kursy, które prowadzimy cały rok. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie internetowej: https://www.korepetycjezinformatyki.pl/korepetycje-informatyka/