czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 2015

Czy ognisko na plaży jest dopuszczalne?

Artykuł sponsorowany:

Lato i czas wakacji niewątpliwie kojarzy się z wypoczynkiem, nawet w czasie pandemii. Wiele osób z chęcią wybierze się nad polskie morze, aby miło spędzić swój urlop. W trakcie wypoczynku być może pojawi się pomysł rozpalenia ogniska na pobliskiej plaży - czy jednak będzie to legalne? Jak się okazuje, teraz już tak, choć kilka warunków trzeba ku temu spełnić.

Silesia


Patronem merytorycznym tego artykułu jest Adwokat Kraków - Kancelaria Adwokata Michała Słomki.

Palenie ognisk - wykroczenie?Palenie ognisk, jeśli prowadzi do zaśmiecania, może być uznane za wykroczenie. Zgodnie z treścią art. 145 Kodeksu wykroczeń, każdy kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Powyższa regulacja dotyczy rozpalania ognisk w każdym publicznym miejscu. Oczywiście, jeśli nie doprowadzi do powstania zanieczyszczeń, nie będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem. Zawsze należy więc dbać o to gdzie i jak rozpalamy ognisko, a następnie czy zostanie ono prawidłowo wygaszone.

Palenie ognisk na plażyPalenie ognisk na polskich plażach było jeszcze kilka lat temu całkowicie zakazane - wszystko przez przepisy zawarte w ustawie, która obowiązywała od listopada 2015 roku. Dzięki inicjatywie urzędów morskich w Gdyni, Szczecinie i Słupsku, możliwość legalnego rozpalania ognisk na polskich plażach została ponownie przywrócona od 2017 roku.

Zdaniem Ewy Wieczorek, rzeczniczki szczecińskiego urzędu morskiego "Zgodnie z nowym prawem ogniska na plaży można rozpalać za zgodą właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego. O taką zgodę, należy wystąpić z pewnym wyprzedzeniem, gdyż jest ono wydawane w trybie decyzji administracyjnej. Termin wydania takiej decyzji może trwać około miesiąca". Z powyższego wynika zatem, że rozpalanie ogniska na plaży jest możliwe, jednak trzeba w tym celu uzyskać odpowiednie zezwolenie.

Wniosek o wydanie stosownego zezwolenia składa się zawsze do właściwego urzędu morskiego - wymaga on właściwego uzasadnienia oraz podania dokładnej daty i miejsca planowanego ogniska. Pismo nie podlega żadnej opłacie i jest traktowane przez urzędników jako szczególnego rodzaju podanie.
Co znajdzie się w decyzji, na podstawie której będziemy mogli cieszyć się ogniskiem na plaży? Przede wszystkim zostanie wskazane dokładne miejsce i czas, kiedy będziemy chcieli rozpalić ognisko. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie tylko nie stanowiło ono zagrożenia dla ludzi i zwierząt, ale także znajdowało się w odpowiedniej odległości od wydm. Z oczywistych względów, ogniska nie będzie wolno rozpalać na terenach leśnych, często graniczących z polskimi plażami.

Rozpalenie ogniska bez zgody - konsekwencjeProcedura uzyskania zgody na palenie ognisk na plaży może potrwać od 2 do 4 tygodni. Jeżeli dana osoba nie chce czekać tak długo i zdecyduje się zrobić to wbrew obowiązującym przepisom, naraża się na dosyć dotkliwą odpowiedzialność. Taki czyn będzie zakwalifikowany jako wykroczenie - tak jak była o tym mowa na samym początku.

Według obowiązujących przepisów, rozpalanie ogniska bez uzyskania wcześniejszej zgody będzie kosztowało Cię grzywnę w postaci mandatu karnego - maksymalna wysokość takiej grzywny to 500 zł. Jeżeli jednak nielegalne ognisko będzie stanowiło szczególne zagrożenie pożarowe (np. wtedy, gdy ognisko zostanie rozpalone blisko wydm lub zalesionych terenów graniczących z plażą), pracownicy urzędu morskiego mogą skierować wniosek do sądu o ukaranie obwinionego grzywną wysokości nawet do 5 tys. zł.
Na zakończenie jako ciekawostkę dodajmy, że w samym tylko 2016 roku do szczecińskiego urzędu morskiego wpłynęło kilka wniosków o umożliwienie rozpalenia ogniska na plaży - wówczas nie było jednak prawnej możliwości do tego typu działań, więc wnioskodawcy otrzymywali odmowne decyzje. Dziś jednak poprawnie skonstruowany wniosek ma szansę na pozytywnie rozpatrzenie sprawy i umożliwienie rozpalenia ogniska na plaży.

Podstawa prawna:
Art. 145 KW

Patron merytoryczny artykułu:
Adwokat Kraków - kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405