Wiadomości

  • 30 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1135

Biuro rachunkowe - czy warto korzystać z jego usług?

Materiał partnera:

Przekazanie prowadzenia księgowości do biura rachunkowego pociąga za sobą wiele korzyści, w tym bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy.

Whitpress


Biuro rachunkowe - alternatywa dla samodzielnie prowadzonej księgowościJednym z obowiązków osoby prowadzącej działalność gospodarczą należy prowadzenie księgowości. Można zdecydować się na samodzielne podejmowanie stosownych działań, zatrudnić księgową lub przekazać prowadzenie księgowości do biura rachunkowego.

Biura rachunkowe definiowane są jako podmioty gospodarcze uprawnione do prowadzenia dokumentacji księgowej i kadrowej, które na podstawie umowy zawartej z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w jego imieniu i na jego rzecz świadczą takie usługi. Biuro rachunkowe zatrudnia specjalistów, którzy posiadają wykształcenie rachunkowo-podatkowe, a niekiedy także prawnicze. Często współpracuje także w doradcami podatkowymi i specjalistami z innych dziedzin.

Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?Samodzielnie prowadzenie księgowości dla wielu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Upatruje się w nim oszczędności - nie trzeba bowiem ponosić kosztów zatrudnienia pracownika, czyli księgowej, a także nie ma konieczności płatności na rzecz biura rachunkowego za świadczone przez nie usługi. Należy mieć jednak świadomość, że prowadzenie księgowości to nie tylko wystawianie i archiwizowanie faktur, ale przede wszystkim obliczanie wysokości podatku dochodowego i VAT płatnego do urzędu skarbowego, przygotowywanie wymaganych przepisami sprawozdań, okresowe inwentaryzacje i wiele innych czynności. Konieczna jest zatem wiedza i bieżące jej aktualizowanie. W przeciwnym wypadku, błędy mogą wiele kosztować, a przedsiębiorca próbując oszczędzić, poniesie dodatkowe koszty.

Outsourcing księgowości niesie ze sobą wiele korzyści, do których zaliczyć można przede wszystkim bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Należy także pamiętać, że księgowa zatrudniona w biurze rachunkowym jest osobą, która śledzi wszystkie zmiany przepisów prawa, często może także wskazać optymalne dla danej firmy rozwiązania.

Biura rachunkowe - bezpieczeństwo i oszczędność czasu przedsiębiorcyBiura rachunkowe są gwarancją bezpieczeństwa prowadzenia księgowości. Przede wszystkim za sprawą wiedzy i doświadczenia zatrudnionych w nich osób. Potwierdzeniem wiedzy i rzetelności biura rachunkowego są stosowne certyfikaty. Aby móc należycie wykonywać swoją pracę, księgowa musi pozostawać ponadto na bieżąco z wprowadzanymi zmianami w przepisach, a także znać aktualne interpretacje, czy komentarze. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że biura rachunkowe zatrudniają wiele osób, które mogą dzielić się wiedzą i wymieniać doświadczeniami.

Powierzenie prowadzenia księgowości do biura rachunkowego wiąże się także z ponoszeniem odpowiedzialności przez biuro za popełnione błędy. Swego rodzaju zabezpieczeniem dla biur rachunkowych, ale też ich klientów są polisy ubezpieczeniowe, które muszą one posiadać. Na takich zasadach działa także biuro rachunkowe Bielsko-Biała 5+Consulting.

Biuro rachunkowe załatwia także za klientów wszelkie sprawy urzędowe, co przynosi wymierne korzyści przedsiębiorcy. Oszczędność czasu, przekłada się bowiem na pieniądze. Unikając żmudnego osobistego załatwiania spraw urzędach, można prowadzić działania efektywnie zwiększające produkcję, czy rozmowy z nowymi kontrahentami.

Warto pamiętać, że biura rachunkowe oferują często kompleksowe usługi, w tym doradcze, dzięki czemu w razie potrzeby przedsiębiorca nie musi tracić czasu na poszukiwanie wykwalifikowanych i zaufanych osób.

Biuro rachunkowe - obawy przed przekazaniem księgowościJedną z najczęstszych obaw przed skorzystaniem z usług biura rachunkowego jest sposób komunikacji. Księgowa, pracująca w siedzibie firmy daje wielu poczucie natychmiastowej rozmowy w razie konieczności oraz dostępności dokumentów. Nic bardziej mylnego. W dobie telefonów komórkowych, czy wideorejestratorów kontakt z biurem księgowym nie jest niczym trudnym. Możliwe jest także dostarczanie dokumentów drogą elektroniczną oraz szybki dostęp do potrzebnych informacji, co umożliwiają nowoczesne systemy archiwizowania dokumentów.