Wiadomości

  • 30 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 887

Jak uczyć się języków obcych?

Materiał partnera:

Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest bardzo istotna. Panuje nawet powszechna zasada, że im więcej języków obcych, tym lepiej. Dla niektórych jednak przyswajanie kilku języków jest trudne i skomplikowane. Dlatego warto znaleźć metodę nauki dopasowaną pod własny styl, gdyż wpłynie to znacząco na efektywność przyswajania języka. Jakie są, więc zasady nauki języków obcych, które ułatwiają ten proces?

Whitpress


Systematyczna pracaW sporcie nie można osiągnąć żadnych wyników bez wielu wyrzeczeń i systematycznej pracy. Podobnie jest z nauką języków obcych. Warto jednak zadbać o to, żeby trening nie przytłaczał. Dlatego, najlepiej ustawiać sobie częste, ale krótkie dawki nauki. Ludzki umysł rządzi się, bowiem swoimi prawami, które są oparte na systematyczności. Panuje między innymi zasada, że najbardziej zapamiętuje się informacje przyswojone na początku i na końcu każdej lekcji.

Przykładowo, można ustalić czas nauki na 20 minut dziennie lub podzielone na 2x10 minut. Ponieważ jest to tak niewiele czasu, zawsze można znaleźć takie okienko pośród codziennych obowiązków. Dodatkowo tak małe dawki pozwalają przyswajać coraz to nowe umiejętności, jednocześnie nie przemęczając swojego mózgu. Paradoks polega na tym, że im mniejsze partie, tym szybsza będzie nauka języków obcych. Dzieje się tak, dlatego, że małe dawki są jakościowe, czyli ważne i łatwiejsze do zapamiętania. Systematyczność zapewnia zadowolenie z siebie, stale wzrastającą motywację oraz przyczynia się do tego, że każde 10 minut spędzone na osiąganiu celu to łatwiejsze 10 minut dalszej nauki.

Różnorodność metodNajwiększym wrogiem skutecznej nauki języków obcych jest nadmierny stres i nuda. Stres można wyeliminować poprzez uświadomienie sobie, że język jest jedynie środkiem komunikacji, a nie zdawaniem testów czy zdobywaniem certyfikatów. W ten sposób wykształca się zdrowe podejście. Nudę z kolei można zniwelować poprzez mieszanie różnorodnych form i metod nauki. W przypadku języka najskuteczniejsze będzie zamienne praktykowanie wszystkich czterech umiejętności językowych, czyli czytania, słuchania, mówienia i pisania.

Podczas czytania i słuchania mózg przyjmuje informacje z zewnątrz, a więc jednocześnie tworzy odpowiednie zasoby języka. Nie można wymówić dźwięku, którego wcześniej się nie usłyszało, dlatego słuchanie jest tak ważne. Nie można także poznać poprawnej pisowni bez praktyki czytania tekstów w obcym języku. Zewnętrzne bodźce to jednak za mało, aby używać języka aktywnie. Dlatego równie ważne są dwie pozostałe formy, czyli mówienie i pisanie.

W tym przypadku to uczeń staje się twórcą języka. Im więcej mózg zacznie tworzyć, tym szybciej przyjdą efekty nauki. Skuteczna praktyka językowa, oparta na zasadzie różnorodności powinna, więc wyglądać tak, że codziennie poświęca się czas innej aktywności. Jednego dnia można przeczytać ciekawy tekst, drugiego obejrzeć film z napisami, trzeciego napisać tekst na interesujący temat, a czwartego znaleźć kogoś, z kim można porozmawiać i skupić się na mówieniu jak najwięcej. Tak zorganizowana praktyka przynosi efekty naprawdę szybko.

We wszystkim potrzebny jest balans!Mimo tego, że nauka języków obcych wymaga wielu wyrzeczeń i ćwiczeń, nie można poświęcić się jej w 100%. Jak we wszystkim, także w nauce języka, niezbędny jest balans. Przyswajanie nowych informacji nie powinno się, więc odbywać przy ścisłym rygorze i pod dużą presją. Należy wybrać taką aktywność, która jest przede wszystkim przyjemna i względnie bezwysiłkowa. Najlepiej jest część czasu poświęcić na siedzenie nad teorią z książek lub internetowych materiałów, a pozostały czas spędzić na oglądaniu seriali czy filmów w obcym języku z napisami, aby oswajać się z językiem i jednocześnie uczyć się nowych konstrukcji. W ten sposób motywacja do nauki tak szybko nie minie, a proces przyswajania nowych informacji będzie przyjemny i łatwy.

Jak uczyć się dwóch języków naraz?Uczenie się jednego języka obcego wymaga dużej ilości czasu i cierpliwości. Jak więc uczyć się kilku języków naraz? Po pierwsze, nie warto wybierać więcej niż dwóch języków do nauki w jednym czasie. Najlepiej także zdecydować się na różne języki, bo im bardziej się różnią, tym mniejsza szansa, że będą się mieszać. Przykładowo, można wybrać system znaków różniący się poziomem trudności. Wówczas trzeba poświęcić 70% czasu na trudniejszy język, a 30% na łatwiejszy, jednak na oba trzeba znaleźć czas codziennie. Co jednak zrobić, żeby nowe informacje się nie mieszały? Można zaplanować dzień w taki sposób, aby jednego języka uczyć się rano, a drugiego wieczorem. Wówczas nauka będzie odbywać się z dłuższą przerwą, a mózg w tym czasie będzie miał szansę odpocząć i przetworzyć zdobyte informacje.

Jak pozbyć się blokady językowej?Uczenie się języków obcych ma na celu zazwyczaj przede wszystkim możliwość swobodnego porozumienia się z obcokrajowcami za granicą. Płynne mówienie w obcym języku może jednak stanowić ogromną barierę, która, dla niektórych, jest nie do przejścia. Przełamanie blokady językowej nie musi być aż tak trudne! Pomóc mogą różnorodne kursy, takie jak https://szybkanauka.pro/aktywny-angielski/ Jest to kurs wideo polecany przez poliglotów, który wykorzystuje niepowtarzalną metodę przyswajania nowych słów i konstrukcji w obcym języku. Można się z niego dowiedzieć, jakie trzy czynniki wpływają na skuteczną naukę języka.

Kurs wideo jest skonstruowany w taki sposób, aby jak najbardziej rozwinąć umiejętność mówienia i budowania prawidłowych zdań w obcym języku. Dodatkowo jest dostosowany, do nauki każdego języka obcego, a nie tylko tych najpopularniejszych, jak angielski czy niemiecki. Poza pomocą uzyskaną na kursie można także zadbać o usunięcie bariery samodzielnie. W tym celu warto postarać się, by nie stracić kontaktu z językiem, na przykład poprzez czytanie zagranicznych książek lub słuchanie piosenek, czy oglądanie filmów. W ten sposób przełamanie bariery językowej przyjdzie bardzo naturalnie i szybko.