Wiadomości

  • 31 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1073

Sadzonki drzew iglastych. Kryteria wyboru i przegląd najpopularniejszych dużych drzew do ogrodu.

Materiał partnera:

Drzewa iglaste zdobią większość przydomowych ogrodów. Nic w tym dziwnego bowiem zachwycają swoim wyjątkowym pokrojem, wysokimi walorami wizualnymi i użytkowymi. Z powodzeniem ogradzają teren prywatny od spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Ponadto, są bardzo proste w uprawie i łatwo o nie zadbać.

Silesia


Czym się kierować podczas wyboru sadzonek drzew iglastych?W centrach ogrodniczych spotkać się można z ogromną dostępnością różnorodnych gatunków drzew iglastych. Wybierając sadzonki drzew iglastych do swojego ogrodu warto trochę dowiedzieć się na temat każdego z nich, porównać cechy charakterystyczne i dopiero zdecydować się na konkretny rodzaj. Wiele osób skupia się jedynie na wyglądzie dostępnych drzewek, jednak to na co należy zwrócić uwagę przede wszystkim to ich wielkość. Zbyt duże i potężne drzewo może bowiem zacieniać inne rośliny i utrudniać ich wzrost.

Ważne kryteria wyboru to także wymagania pielęgnacyjne. Niektóre gatunki drzew iglastych potrzebują specyficznej opieki, np. przycinania igieł. Dlatego też, jeżeli przyszłym właścicielom brakuje czasu na pielęgnację, powinni zdecydować się na drzewa mniej wymagające i odporne na różnego rodzaju choroby. Co ważne, sadzonki drzew iglastych warto kupować bezpośrednio w szkółce roślin, bowiem na miejscu dokładnie zweryfikować można jego ogólny stan czy nawodnienie.

Najpopularniejsze gatunki drzew iglastych do ogroduSpośród setek dostępnych sadzonek drzew iglastych, największym zainteresowaniem, niezmiennie od lat cieszą się takie gatunki jak m.in.:
  • sosna czarna - wyróżnia się ciemnozielonymi, spłaszczonymi igłami, osiąga do 30 m wysokości. Dobrze znosi upały i mrozy, a sama pielęgnacja jest niewymagająca. Drzewo najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych,
  • świerk pospolity - ma krótkie, zielone igły i osiąga wysokość nawet do 50 m. Drzewo preferuje świeże gleby i chłodne, wilgotne stanowiska. Co ważne, źle znosi duże zanieczyszczenia, dlatego lepiej sprawdzi się w podmiejskich ogrodach,
  • świerk srebrny - ma długie igły o barwie zielonoszarej a momentami srebrzystej, osiąga do 20 m wysokości. Drzewo dobrze czuje się na podłożach wilgotnych i w miejscach nasłonecznionych. Ten gatunek nie jest tak wrażliwy na zanieczyszczenia jak poprzednik,
  • jodła kaukaska - osiąga ok. 10 m wysokości w warunkach ogrodowych. Najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach; jest mrozoodporna. Ten gatunek lubi podłoża żyzne i gliniaste i wilgotne powietrze; źle znosi zanieczyszczenia.