Wiadomości

 • 9 września 2021
 • wyświetleń: 1495

Jak sprawdzić metraż mieszkania oraz obliczyć powierzchnię użytkową?

Materiał partnera:

Podczas podejmowania decyzji o zakupie danej nieruchomości kluczowe znaczenie mają dla nas aspekty takie jak lokalizacja, cena, oraz oczywiście metraż. Kwestia powierzchni mieszkania jest szczególnie istotna ze względu na to, iż pozwala ona na oszacowanie średniej rynkowej ceny nieruchomości oraz obliczenie wysokości podatku. Dlatego też, kupując lub sprzedając mieszkanie, należy dokładnie sprawdzić metraż i obliczyć powierzchnię użytkową, aby mieć pewność, że kupujemy lub oferujemy lokal o ściśle określonym w umowie metrażu. Zatajenie lub zafałszowanie rzeczywistego metrażu może prowadzić do poważnych problemów, gdyż grozi za to odpowiedzialność karna. Należy zaznaczyć, że kwestia obliczania metrażu nieruchomości nie jest do końca jednoznaczna, gdyż w polskim budownictwie stosuje się dwie normy obliczania powierzchni, które mogą być używane zamiennie. Jakie to normy i jak je stosować?

Whitpress


Normy obliczania powierzchni mieszkaniaW polskim budownictwie obowiązują dwie normy obliczania metrażu nieruchomości, które mogą być stosowane zamiennie. Jest to norma PN-70/B-02365 oraz PN-ISO 9836:1997. Należy zaznaczyć, że w zależności od normy wykorzystywanej do pomiaru metrażu mieszkania, jego powierzchnia użytkowa będzie różna.

Norma obliczania powierzchni mieszkania PN-70/B-02365Aby obliczyć metraż mieszkania według normy PN-70/B-02365 należy przestrzegać następujących zasad:
 • pomiar powinien być wykonywany na ścianach bez tynków, czyli w stanie surowym. Oznacza to, że pomiar wykonujemy na podstawie projektu, według którego wybudowano dom lub mieszkanie. Lokal oddawany do użytku będzie naturalnie mniejszy, gdyż ma już położone tynki
 • pomiar odległości między ścianami wykonujemy na wysokości 1 metra od posadzki
 • do całkowitej powierzchni pomieszczeni doliczamy wnęki posadzki o powierzchni większej niż 0,1 m
 • do powierzchni mieszkania nie wliczamy przejść w drzwiach oraz oknach
 • do powierzchni użytkowej mieszkania nie wliczamy powierzchni zewnętrznych takich jak balkony, czy tarasy


Norma PN-70/B-02365 określa również konkretnie, jak powinniśmy dokonać pomiaru powierzchni pod skosami. Aby prawidłowo wykonać taki pomiar, powinniśmy:
 • od wysokości 2,2 m pod skosem policzyć powierzchnię podłogi w całości
 • od wysokości pod skosem od 1,4 m do 2,2 m powierzchnię podłogi liczy się jako 50% jej całkowitej powierzchni
 • od dolnej części skosu do wysokości 1,4 m nie wliczamy powierzchni podłogi do metrażu mieszkania.


Norma obliczania powierzchni mieszkania PN-ISO 9836:1997Druga norma, która według prawa budowlanego może być stosowana do pomiaru metrów kwadratowych mieszkania to PN-ISO 9836:1997. Aby dokonać pomiaru zgodnie z jej zasadami, powinniśmy:
 • wykonać pomiar w lokalu wykończonym, czyli już po ułożeniu tynków
 • wykonać pomiar odległości między ścianami tuż nad posadzką
 • nie doliczać do powierzchni użytkowej mieszkania występów i nisz
 • nie wliczać do powierzchni mieszkania przejść w drzwiach oraz oknach
 • zmierzyć powierzchnie balkonów i tarasów, gdyż dolicz się je do powierzchni mieszkania, jednak pamiętać, że powinny one być wykazane oddzielnie


Również w przypadku tej normy obowiązują szczegółowe zasady mierzenia powierzchni mieszkania pod skosami. Zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997 należy:
 • od wysokości 1,9 m pod skosem policzyć powierzchnię podłogi w całości
 • od dolnej części skosu do wysokości 1,9 m powierzchnię podłogi liczyć wyłącznie do powierzchni pomocniczej


Wliczanie ścianek działowych do powierzchni użytkowejKwestia wliczania ścianek działowych do powierzchni użytkowej różni się w zależności od zastosowanej normy. Zgodnie z zasadami normy PN-70/B-02365 do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchni pod ściankami działowymi. Z kolei w przypadku normy PN-ISO 9836:1997 powierzchnia pod ściankami działowymi nietrwałymi, łatwo-demontowalnymi może być zaliczana do powierzchni użytkowej mieszkania.

Obliczanie metrażu mieszkaniaZwykle w umowach sprzedaży mieszkania znajdują się zapisy o dopuszczalnych wahaniach powierzchni, nieprzekraczających 5%. Należy pamiętać, że jeśli powierzchnia zakupionej nieruchomości znacząco różni się od tej deklarowanej na umowie, jako kupujący, mamy aż 3 lata na zgłoszenie nieprawidłowości oraz wystosowanie żądań.