Wiadomości

  • 17 września 2021
  • wyświetleń: 1233

Dziś nastąpi przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112

Jak informuje Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej, dzisiaj na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego nastąpi przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112. Jest to jeden z elementów usprawnienia systemu powiadamiania ratunkowego, które pozwoli na sprawniejsze powiadamianie i dysponowanie odpowiednich służb.

Straż pożarna, pożar, ogień, akcja, interwencja
Dziś nastąpi przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112 · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Na czym polega zmiana? - Numer 998 wciąż będzie funkcjonował, jednak każdy, kto na niego zadzwoni, nie połączy się z dyspozytorem Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej jak dotychczas, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb - informuje KM PSP w Bielsku-Białej.

Dodatkową korzyścią przełączenia numeru alarmowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń, w tym zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall - ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i jednocześnie zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce. W województwie śląskim przełączanie numeru 998 na 112 zaplanowano w okresie od 9 do 20 września 2021 roku.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.