Wiadomości

  • 28 września 2021
  • wyświetleń: 1028

Czym jest numer VIN?

Materiał partnera:

Numer VIN to nic innego jak skrót pochodzący od Vehicle Identification Number. To angielska fraza, która oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy samochód, jaki jest dopuszczony do ruchu w naszym kraju, musi być wyposażony właśnie w taki numer. Dzięki niemu możliwe jest zarówno zidentyfikowanie danego pojazdu, jak i sprawdzenie jego historii. Jest to niezwykle ważne oraz pomocne, szczególnie jeśli mamy zamiar zakupić samochód używany. Jaka jest historia numeru VIN? Z czego się składa? Gdzie go znaleźć? Przekonajmy się!

Adobestock


VIN - od kiedy występuje?Po raz pierwszy numer VIN ujrzał światło dzienne w roku 1954. Mimo tego, jego standaryzacja miała miejsce dopiero w 1981 roku. W skład numer VIN wchodzi 17 znaków oraz cyfr. Bez większego problemu możemy go porównać do numeru PESEL. Ciąg znaków definiuje takie rzeczy, jak kraj pochodzenia pojazdu, kod producenta, model auta, a także jego numer seryjny i datę produkcji. Część producentów zawiera w swoich numerach znacznie więcej informacji, takich jak kod silnika, wersja wyposażeniowa, lakier nadwozia, czy nawet rozmiar felg.

Z czego składa się numer VIN?Numer identyfikacyjny składa się z trzech podstawowych części. Pierwsza z nich została nazwana VMI, a w jej skład wchodzą trzy znaki identyfikacyjne, które są odpowiedzialne za określenie producenta. Wskazują one na daną markę i kraj pochodzenia. Druga część to skrót VDS. W tym wypadku mamy już do czynienia z 6 znakami, gdzie ostatnie cztery z nich to cyfry. Oznaczają one ogólną charakterystykę danego pojazdu. W związku z tym pozwalają nam na sprawdzenie takich informacji jak poziom wyposażenia, model auta, czy też dane odnośnie do wszelkich systemów wspomagających. Dziewiąty znak to w tym wypadku tak zwany znak kontrolny, za którego sprawą możliwe jest sprawdzenie poprawności numeru VIN. Ostatnia część o nazwie VIS to nic innego jak numer identyfikacyjny danego egzemplarza. W jego skład wchodzi pozostałe osiem znaków, dzięki którym możliwe jest odczytanie roku produkcji konkretnego samochodu, jego numeru seryjnego, a także kodu zakładu odpowiedzialnego za jego wytwarzanie.

Gdzie znajdziemy numer VIN?Według obecnie panujących przepisów numer VIN musi znajdować się na stałym elemencie auta. Najczęściej producenci wybijają numery VIN lub też wypalają je laserem w miejscach, które są trudne do zmienienia. Tym samym musi to być obszar, który jest łatwy do odczytania w przypadku uszkodzenia karoserii. W większości wypadków będzie to przegroda czołowa, szkielet karoserii przy błotniku, kielich przedniego zawieszania, podłoga bagażnika, czy też rama.

Jak się zachować, jeśli numer VIN będzie nieczytelny?Jeśli dany samochód jest powypadkowy lub tez okolice numeru zostały zniszczone przez rdzę, może on być nieczytelny. W takich wypadkach właściciel zmuszony jest udać się do rzeczoznawcy, celem zweryfikowanie nieczytelności numeru. W późniejszym czasie odpowiedni wydział komunikacji wyda skierowanie na stację kontroli pojazdów. Następnie zostanie wydany zupełnie nowy numer przez SKP.