![[WIDEO, FOTO] To była uczta dla oczu. Za nami 2. Czechowicki Zlot Pojazdów Zabytkowych!](https://img.czecho.pl/ib/a24aa4ad6d295952dffa7ff1bdda3630/12/2023/09/2_czechowicki_zlot_pojazdow_zabytkowych_24_09_2023_772e.jpg)
Reklama
Wiadomości
- 8 października 2021
- wyświetleń: 3576
Rozpoczyna się sezon grzewczy. SM będzie kontrolować paleniska
Rusza sezon grzewczy. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że strażnicy będą kontrolować paleniska pieców centralnego ogrzewania, dlatego też przypomina o obowiązkach wynikających z przepisów.

Zgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej obowiązującej od 1 września 2017 roku na terenie Województwa Śląskiego wprowadza się całkowity zakaz spalania w kotłach, kominkach i piecach:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
- biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 % (np. mokrego drewna).
Ponadto zapisy uchwały określają również cztery terminy wymiany kotłów.

Zgodnie z art 191 ustawy o odpadach obowiązuje również zakaz spalania odpadów np. mokrego, lakierowanego czy impregnowanego drewna, paneli parkietu, płyt wiórowych, kolorowego papieru, tworzyw sztucznych, odzieży, ogumienia, styropianu, a także odpadów komunalnych i wielkogabarytowych.
W trakcie spalania odpadów do powietrza emitowane są niebezpieczne substancje, które mają szkodliwy wpływ na nasz organizm i pociągają za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Do substancji tych zalicza się między innymi dioksyny, styren, cyjanowodór. Z kolei podczas spalania paliw stałych do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia w postaci pyłów zawieszonych, metali ciężkich czy substancji rakotwórczych. Dlatego tak ważne jest to, czym palimy.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://powietrze.slaskie.pl
- Przypominamy również, że od 1 lipca 2021 roku należy złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. W przypadku posiadania źródła ciepła i spalania paliw, które zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku właściciel/zarządca nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację w terminie do 12 miesięcy. Natomiast w przypadku źródła ciepła zainstalowanego po 1 lipca właściciel/zarządca nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację w terminie 14 dni - informuje straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.
Przedmiotową deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową http://www.zone.gunb.gov.pl, lecz wymaga to uwierzytelnienia logowania za pośrednictwem profilu zaufanego (bankowość elektroniczna) lub e-dowodu (dowodu osobistego z warstwą elektroniczną). Deklarację można też złożyć w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim. Druk deklaracji można pobrać w urzędzie, straży miejskiej, wydrukować (wzór do pobrania ze strony Urzędu Miejskiego w Czechowicach - Dziedzicach) lub odebrać od funkcjonariusza straży podczas kontroli źródła spalania odpadów.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

Na oczach strażników przejechał przez tory. Tłumaczył, że pociąg był daleko, a on sam jest niepełnosprawny

[FOTO] Spalała odpady zielone, bo "zawsze tak robi". Interweniującym strażnikom powiedziała, że się nudzą

[FOTO] Robi tak wiele osób. Mieszkańcy nie wiedzą, że to wykroczenie, za które grozi kara

Zakłócał spokój publiczny podczas Bronowiska. Był agresywny i wulgarny, wszczynał awantury

Udar cieplny u psa. Czechowiccy strażnicy miejscy radzą, co zrobić
