czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 8 października 2021
  • wyświetleń: 843

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Materiał partnera:

Życie z osobą uzależniona bywa niezwykle trudne. Rodzina, najbliżsi często poświęcają swoją energię, zdrowie, aby walczyć z nałogiem ukochanej osoby. Chwytają się różnych rzeczy, począwszy od krzyków, gróźb, skończywszy na szantażu emocjonalnym. Nie jest to łatwe dla obu stron, czasami przynosi krótkotrwałą poprawę, ale zdarza się, że osoby chcące pomóc, same popadają we współuzależnienie. Jak więc skutecznie wspierać alkoholika w walce z nałogiem?

Whitpress


Alkoholizm jest to choroba całego domu...Należy pamiętać, że alkoholizm jednego z członków rodziny to choroba całego domu. Nawet jeśli pije tylko jedna osoba, to cierpią wszyscy jej członkowie. W rodzinie alkoholowej często dochodzi do spięć, kłótni, zachwiania poczucia bezpieczeństwa, strachu. Rodzina uzależnionego nieraz odczuwa lęk, upokorzenie, wstyd przed innymi, brak wsparcia i stabilności. Zdarza się, że wraz z nadużywaniem alkoholu pojawia się w domu przemoc fizyczna lub psychiczna, bezrobocie, problemy finansowe, czy nieumiejętność prawidłowej komunikacji. Jest to więc stan, z którym bez wątpienia należy walczyć i dążyć do jego poprawy.


Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?Może się wydawać, że groźba odejścia, wylewanie znalezionego alkoholu, ciągła kontrola, czy prośby o zaprzestanie picia to wystarczające formy pomocy. Niestety tak nie jest. W tych działaniach często brakuje konsekwencji, wytrwałości i motywacji z obu stron. Żeby pomóc osobie uzależnionej należy na początku przyznać się do swojej bezsilności i zrozumieć, że nie jesteśmy, wstanie zmienić drugiej osoby bez jej chęci i zaangażowania. Osoba uzależniona, jak również jej rodzina skuteczną pomoc mogą uzyskać w Ośrodku Terapii Uzależnień https://terapiaiwonicz.pl/, gdzie mogą uczestniczyć w terapii grupowej i indywidualnej. Dobrym sposobem jest również zwrócenie się o wsparcie do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, szczególnie gdy osoba pijąca nie chce się poddać leczeniu. Ich działania są bowiem skoncentrowane na skłonienie osoby uzależnionej do podjęcia terapii.


Jak wygląda terapia w Ośrodku Uzależnień?Pierwszym etapem jest zazwyczaj detoks, czyli oczyszczanie organizmu i eliminacja fizycznych objawów uzależnienia. Dopiero później następuje właściwa terapia. Jej pierwszym etapem jest uświadomienie osobie pijącej, konsekwencji choroby i mechanizmów jej działania. Alkoholik musi chcieć się leczyć i musi być przekonany o słuszności tego kroku. Dopiero jak zrozumie, czym jest alkoholizm, może zacząć uczyć się z nim walczyć, poznawać nowe schematy postępowania i kontrolowania pokus. Ważnym elementem terapii jest również zaakceptowanie choroby alkoholowej, jako czegoś, z czym będzie musiał się zmagać do końca życia. Tu kluczowa może być terapia grupowa, którą warto kontynuować również po wyjściu z ośrodka.

Jak wspierać osobę, która podjęła leczenie alkoholizmu?Przede wszystkim nie należy oczekiwać, że poprawa nastąpi natychmiast. Należy uzbroić się w cierpliwość, zrozumienie i życzliwość. Trzeba być wyrozumiałym, interesować się, ale nie być wścibskim. Okazywać wsparcie, a jednocześnie nie podporządkowywać całego życia terapii. Może to być też dobry czas, by pomyśleć o sobie, zająć się rzeczami, na które wcześniej nie pozwalały okoliczności lub po prostu brakowało chęci. Należy jednak pamiętać, że terapia niesie ze sobą również pewne ograniczenia, szczególnie w życiu towarzyskim. Niewskazane jest np. spożywanie alkoholu przy osobie próbującej walczyć z nałogiem, proponowanie choćby jednego piwa, czy wyciąganie na spotkania, na których obecne będą trunki. Ich widok może wzmagać głód alkoholowy i stanowić zagrożenie dla abstynencji. Ważne jest też, żeby w chwili słabości nie krytykować osoby, która podjęła leczenie, ale stać po jej stronie i wspierać.

W przypadku leczenia uzależnień najważniejszy jest pierwszy krok. Zrozumienie, że występuje problem i chęć zmiany. Niestety bardzo często osoba uzależniona uświadamia sobie, że jest chora, dopiero gdy dotknie dna lub brutalnie zderzy się z rzeczywistością. Wtedy bardzo ważne jest wsparcie rodziny i rozpoczęcie terapii.