czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 października 2021
  • wyświetleń: 759

Jak uniknąć zagrożeń bezpieczeństwa publicznego WiFi, czyli hotspotów?

Materiał partnera:

Jak ustrzec się przed zagrożeniami publicznej sieci WiFi? Wydawać by się mogło, że dziś istnieją zabezpieczenia, dzięki którym możemy być spokojni o swoje dane w sieci. Niestety - nie jest tak różowo. Pomocna może być ochrona VPN. Na czym ona polega i jakie są jej alternatywy?

Publiczna sieć WiFi nie zawsze musi być bezpieczna


W przestrzeni publicznej z internetu korzystamy najczęściej na smartfonach. Często chcemy odebrać wiadomości na komunikatorze, przejrzeć media społecznościowe, sprawdzić, jak dotrzeć na miejsce, kupić bilet na autobus czy zweryfikować stan naszego konta bankowego. Zdarza się jednak, że zasięg sieci telefonicznej nie pozwala na szybkie i swobodne pobieranie danych. Niektórzy natomiast nie chcą opłacać pakietu internetu mobilnego u swojego operatora, z uwagi na dodatkowe koszty. W wielu miejscach jest przecież dostępna darmowa sieć WiFi dla wszystkich - tzw. hotspoty. Czy korzystanie z niej jest w ogóle bezpieczne? Co może się stać z danymi, które generują, wysyłają i przechowują nasze urządzenia?

Publiczne sieci Wi-Fi to najczęściej sieci otwarte. Nie wymagają one wpisywania hasła, żeby się z nimi połączyć. Łącząc się z taką siecią możesz bez swojej wiedzy dać pozwolenie na rejestrowanie Twojej aktywności. Jest też ryzyko, że informacje, które wysyła Twoje urządzenie, mogą zostać przekazane innym osobom i podmiotom. Nie masz też pewności, że łączysz się z właściwą siecią publiczną, a nie z fałszywą, stworzoną przez hakerów.

Co możemy zrobić, by uchronić nasze dane, bez instalowania specjalnej ochrony? Aby ustrzec się przed wyciekiem danych, możemy wyłączyć automatyczne udostępnianie plików przez nasze urządzenie (funkcja pozwalająca na pobieranie i wysyłanie plików). To na przykład popularny AirDrop w systemie iOS. Nie powinniśmy używać tego typu rozwiązań w publicznej sieć Wi-Fi. Podobnie ryzyko niesie automatyczne udostępnianie plików i drukarek.

Możemy też wyłączyć automatyczne łączenie z siecią Wi-Fi, ponieważ hakerzy, żeby wprowadzić w błąd nasze urządzenia, nazywają własne sieci tak samo, jak publiczna sieć Wi-Fi. Najlepiej łączyć się z hotspotami ręcznie. Jeżeli nie mamy pewności, czy łączymy się z odpowiednią siecią, można zapytać obsługę miejsca, w którym przebywamy.

Kiedy mamy włączoną sieć wi-fi, powinniśmy unikać używania haseł logowania do stron czy aplikacji, na przykład logowania się na rachunek bankowy. Jeśli już musimy to zrobić, warto użyć menedżera haseł, który wykorzystuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dzięki czemu chroni hasła.

Te rozwiązania są jednak ograniczające w codziennym użytkowaniu sprzętu i sieci. O wiele wygodniejszą i przede wszystkim pewną metodą na zapewnienie ochrony naszych danych w internecie jest korzystanie z WiFi VPN.

Jak to działa? Po pierwsze: szyfrowanie - VPN zamienia informacje, jakie wysyła nasze urządzenie, w ciąg znaków niemożliwych do rozszyfrowania. Potencjalny haker będzie miał duży problem z odczytaniem ich. VPN sprawia też, że nasz adres IP jest ukryty. VPN to także odpowiednie protokoły, dzięki którym nasze połączenie jest zabezpieczone.

Skąd wziąć VPN? Należy je pobrać ze strony wydawcy i zainstalować. Następnie zalogować się do aplikacji i połączyć z siecią. Teraz możesz już surfować po sieci bez ograniczeń - to znaczy bezpiecznie!

Mając VPN możesz bez obaw: bezpiecznie udostępniać wszelkie treści, korzystać z bankowości internetowej bez stresu, że nas okradną, pracować bez obaw na urządzeniu z dowolnego miejsca pomimo, że łączysz się z nieznaną siecią np. w kawiarni, spokojnie przeglądać media społecznościowe i strony, bo nikt nie będzie mógł śledzić Twojej aktywności.

Dobry VPN ma funkcję, która wyłącza internet, jeśli połączenie z siecią VPN zostanie nagle przerwane. Dzięki temu urządzenie nie prześle przez przypadek niezaszyfrowanych danych. Nie zarejestruje też żadnych danych na temat Twojej aktywności w Internecie.

VPN zabezpiecza urządzenia z popularnymi systemami operacyjnymi: Android, MacOS, iOS, Windows.