Wiadomości

  • 20 października 2021
  • wyświetleń: 1036

Jak pozbyć się sinic? Radzi sklep akwarystyczny.

Materiał partnera:

Akwarystyka staje się coraz bardziej powszechna, a wiedza na jej temat jest coraz łatwiej dostępna. Posiadając akwarium słodkowodne często borykamy się z problemem jakim są sinice. Sinice są bardzo powszechne i błędnie zaliczane do glonów. Należą one do królestwa bakterii. Miliard lat temu pozytywnie wpływały one na planetę, ponieważ zmieniały pierwotną i toksyczną atmosferę na przyjazną dla organizmów i nadającą się do życia. Dziś powodują niepożądane i szkodliwe zakwity w wodach morskich oraz śródlądowych. Często zdarza się, że wydzielają one groźne substancje, takie jak np. neurotoksyny. Obecność sinic w akwarium jest poważnym sygnałem ostrzegawczym. W takich sytuacjach musimy od razu reagować. Istnieje wiele rozwiązań z tym problemem i może pomóc nam w tym sklep akwarystyczny.

Whitpress


Przyczyny występowania sinic w akwarium



Sinice można rozpoznać w bardzo prosty sposób. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny - są galaretowate, niebieskozielonym nalotem, który przypomina kożuch, a ich konsystencja jest zwarta i miękka. Sinice rozpadają się poprzez dotyk, ale mogą zawierać np. kamienie, są one często pokryte bąbelkami powietrza. Te bakterie wydzielają nieprzyjemny zapach. Sinice stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ryb, dlatego ważne jest by szybko reagować, odwiedzić sklep akwarystyczny i znaleźć w nim wszystko do akwarium, by poprawić sytuację i jakość życia ryb. Poza tym sinice obniżają zawartość tlenu w wodzie, co doprowadza do niedotlenienia żyjących w akwarium ryb. Manualne usunięcie sinicy wiąże się z przebarwieniem wody oraz pojawieniem się silnego zapachu. Z jakich przyczyn występują sinice w akwarium? Akwarystyka mówi, że główne przyczyny, to:
  • uboga ilość składników pokarmowych w wodzie, brak nawożenia przy dużej ilości roślin. Zbyt mała ilość azotu. Na ten problem często nie zwraca się uwagi, ponieważ zdecydowanie częściej pojawiają się problemy z nadmiarem związków i zakwitami glonów, a nie bakterii.
  • źle napowietrzony zbiornik oraz zbyt rzadkie korzystanie z filtra oraz pompki, bądź przeciwnie - dochodzi do nadfiltracji oraz do zbyt wydajnej pracy bakterii.
  • zbyt częsta wymiana wody, a także wprowadzenie za dużej ilości świeżej wody. Wskazany jest przede wszystkim umiar. Woda powinna być wymieniana co 1 - 3 tygodnie i nie więcej niż 20-30%. Tak wygląda średnia, jednak częstotliwość wymiany wody jest zależna od tego jakie wymagania mają ryby oraz sytuacja związana z zanieczyszczeniem wody.
  • akwarystyka zaznacza też, że brak równowagi między azotem i fosforem, gdy azotu jest za mało pod względem drugiego lub kiedy są na podobnym poziomie. Innego rodzaju mikroelementy jakie ma akwarium słodkowodne także mają pewne znaczenie, chociaż są traktowane jako te drugorzędne.


Jak usunąć sinice z akwarium?



Sinice są ogromnym problemem w akwarium, dlatego powinniśmy znać kilka sposobów na pozbycie się ich. Sklep akwarystyczny poleca kilka specjalistycznych preparatów na zwalczenie ich. Należą do nich: Easy Life Blue Exit, który jest przeznaczony do akwariów słodkowodnych. Tego typi kuracje trwają nawet 10 dni, ale dają pewność skuteczności. Konkurencją dla Blue Exit jest Femanga Algen Stop General. Innym polecanym sposobem jest zacienianie akwarium na kilka dni. Podczas tego napowietrzanie może być uruchomione i musimy zrezygnować z nawożenia CO2. Zlikwidowanie dostępu do światła nie musi szkodzić roślinom, ale zdecydowanie zadziała na wyeliminowanie sinic. Dodatkowym rozwiązaniem jest zacienienie akwarium na kilka dni. W tym czasie napowietrzanie powinno być uruchomione, należy natomiast zrezygnować z nawożenia CO2. Brak światła przez taki okres nie powinien zaszkodzić roślinom, może natomiast wyeliminować sinice lub wspomóc inne sposoby zwalczania. Pomocniczo stosuje się lampy UV (w praktyce lepiej sprawdzają się na glony). W akwariach morskich należy poprawić wydajność odpieniacza i zmniejszyć dawkę VSV.

Jeśli interesuje Cię akwarystyka, posiadasz akwarium słodkowodne i chcesz mieć wszystko do akwarium, odwiedź ten sklep akwarystyczny i znajdź wszystkie potrzebne rzeczy: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna.

Whitpress