Wiadomości

  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 1107

Gospodarka współdzielenia - nowy trend gospodarczy, który zmienia otaczający nas świat

Materiał partnera:

Gospodarka współdzielenia to hasło, które coraz częściej pojawia się w opisach otaczającego nas świata. To nowy schemat zachowań konsumentów, który zmienia dotychczasowe zasady rynkowe i oferuje nowe, innowacyjne rozwiązania. Zobacz na czym polega gospodarka współdzielenia i jak działa!

Silesia


Co to jest gospodarka współdzielenia?Gospodarka współdzielenia to nowy trend gospodarczy, który coraz częściej możemy odnotować dookoła nas. Charakteryzuje się innym modelem zachowań konsumentów - konsumenci, a więc każdy z nas, który kupuje towary i usługi, coraz częściej odchodzą od idei posiadania czegoś na własność, na rzecz właśnie współdzielenia. Oznacza to, że wiele osób nie kupuje już rzeczy na zawsze, ale wynajmuje je tylko na czas, kiedy będzie tego potrzebował.

Dobrym przykładem produktu, który świetnie działa na zasadzie współdzielenia są samochody lub hulajnogi, które wynajmujemy na minuty. Dzięki temu rozwiązaniu wiele osób może skorzystać z samochodu i zapłacić tylko za czas, kiedy go używa. Nie musi więc martwić się o utrzymanie własnego samochodu, opłaty za parking, ubezpieczenia i konserwację. Jest to korzystne zwłaszcza dla osób, które nie korzystają z samochodu często, a tylko czasami chcą np. podjechać do supermarketu zrobić większe zakupy.

Ale gospodarka współdzielenia działa też w drugą stronę. Wielu właścicieli dóbr, takich jak mieszkania, samochody czy łodzie może udostępnić swoje dobra innym, gdy sami z nich nie korzystają. I tak na przykład powstała idea wynajmowania tzw. "peer-to-peer", czyli, tłumacząc na polski, użytkownik-do-użytkownika. Czy kiedyś na wakacjach wynająłeś apartament czy domek od prywatnego właściciela przez Internet? To właśnie gospodarka współdzielenia!


Gdzie mogę zobaczyć przykłady gospodarki współdzielenia?Gospodarka współdzielenia stwarza nowe możliwości zarabiania pieniędzy wielu małym przedsiębiorcom lub nawet osobom prywatnym. Z powodu istnienia tego nowego trendu, powstało też wiele firm, które zatrudniają wielu pracowników. Typowym przykładem firmy, która działa dzięki gospodarce współdzielenia jest Airbnb, czyli platforma, która pozwala wynająć mieszkanie lub pokój na wakacje od prywatnych właścicieli. Również Uber jest często wymienianym przykładem, czyli firma taksówkarska, w której każdy może podłączyć swój samochód i zarobić na podwożeniu ludzi do domu lub na dworzec.

Jednak model gospodarki współdzielenia działa również w bardzo wielu innych branżach. Ciekawym przykładem jest firma Click&Boat, która pozwala na wynajem łodzi motorowych, jachtów i katamaranów od prywatnych właścicieli, którzy aktualnie z nich nie korzystają. Dzięki temu możesz więc wyczarterować jacht w niższej cenie i spróbować czegoś nowego podczas swoich wakacji. Platformy takie jak Click&Boat są również wyjątkowe dlatego, że umożliwiają Ci wynajem na całym świecie, a więc jeśli chcesz udać się na przykład do Chorwacji czy Hiszpanii i tam przeżyć niezapomniane wakacje, nic nie stoi na przeszkodzie, bo platforma działa dokładnie tak samo, gdziekolwiek jesteś!

Silesia


Dlaczego gospodarka współdzielenia zyskuje na popularności?Gospodarka współdzielenia powstała przede wszystkim z powodu rozwoju nowych technologii. To dzięki Internetowi mogą istnieć platformy, którą łączą odbiorców (a więc osoby, które chcą skorzystać z usługi) z producentami (a więc osobami, które te usługi oferują). Stąd powstało też nowe określenie na takich użytkowników - "prosument". Prosument to konsument, który jednocześnie tworzy coś, co może spieniężyć. Dzięki takim platformom może więc zarobić pieniądze i znaleźć osoby, które chętnie zapłacą za jego usługi. Jednocześnie pozwala mu to konkurować z wielkimi firmami, co jeszcze do niedawno nie byłoby możliwe.
Ponadto, gospodarka współdzielenia pozwala na znalezienie podobnych usług po prostu w niższej cenie. Jeśli wynajmujesz pokój lub mieszkanie bezpośrednio od właściciela, nie musisz płacić wszystkich dodatkowych opłat nakładanych przez hotele. Podobnie z taksówkami - zapomnij o taksometrach czy opłacie za "trzaśnięcie drzwiami". To właśnie dlatego platformy internetowe są tak konkurencyjne w porównaniu z firmami stosującymi klasyczne rozwiązania.

Silesia


Gospodarka współdzielenia w PolsceW 2016 rząd Polski wydał stanowisko, w którym podkreślono, że gospodarka współdzielenia stwarza nowe możliwości prowadzenia biznesu i sprzyja przedsiębiorczości. Odnotowano też, że sprzyja to innowacjom i poszerzeniu oferty dostępnych dóbr i usług. Rząd Polski zauważył również, że dzięki szerszej ofercie, konsumenci mogą skorzystać z niższych cen.
Polacy coraz częściej zauważają możliwości stwarzane przez gospodarkę współdzielenia. Według raportu firmy PwC 40% Polaków ma świadomość istnienia platform działających według tej zasady, a 26% z nich aktywnie korzysta. Od dzisiaj również Ty możesz zacząć korzystać z ich możliwości!