Wiadomości

  • 28 października 2021
  • wyświetleń: 6352

Bielsko-Biała ma swoje własne ciastko. Jest dostępne w sprzedaży

"KaramBBa", czyli ciastko promujące miasto Bielsko-Biała, trafiło do sprzedaży - można je już zakupić w cukierni "Dawne Smaki" przy bielskiej ul. Lipnickiej 66.

"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021 · fot. Paweł Sowa / UM BB


Pomysł na to, aby Bielsko-Biała miało swoje ciastko, zrodził się podczas planowania programu obchodów jubileuszu 70-lecia połączenia miast. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych złożył propozycję zorganizowania konkursu Ciastko BB promującego miasto. Odbyła się edycja wewnątrzszkolna, a później miejska. Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia, ale spowodowała, że w jednym miejscu i czasie spotkały się właściwe osoby. Jednym z jurorów bielskiego konkursu na Ciastko BB był bowiem mistrz cukiernictwa z Poznania Paweł Mieszała. Ciastka oceniali też przedstawiciele bielskiego "Gastronoma" - m.in. nauczycielka Beata Hojny, pomysłodawczyni konkursu.

"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021
Bielsko-Biała ma swoje własne ciastko. Jest dostępne w sprzedaży · fot. Paweł Sowa / UM BB


Nazwa ciastka nawiązuje do używającego z upodobaniem tego słowa Szpiega z Krainy Deszczowców - postaci z animowanego filmu produkcji Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych "Porwanie Baltazara Gąbki". Bohaterowie filmu - Don Pedro, Smok Wawelski i kucharz Bartolini - tworzą jedną z rzeźbiarskich kompozycji na Bajkowym Szlaku Bielska-Białej.

"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021
Bielsko-Biała ma swoje własne ciastko. Jest dostępne w sprzedaży · fot. Paweł Sowa / UM BB


Receptura Karambby jest jawna, a miejscowi restauratorzy i cukiernicy mogą z niej korzystać. Ważne jest jednak to, że na wykonywany przez siebie ciastko muszą uzyskać certyfikat. Jednostką certyfikującą jest bielski Gastronom. Certyfikat ma ważność roku, z możliwością odnowienia. Starająca się o niego cukiernia musi spełnić określone warunki, żeby ciastko było smaczne.

Więcej o "KaramBBie" można przeczytać na portalu bielsko.info.

A czy według Was Czechowice-Dziedzice mogłyby mieć ciastko, które promowałoby miasto? Z czego by się składało i jaką powinno mieć nazwę? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach :)

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.