Wiadomości

  • 30 października 2021
  • wyświetleń: 1068

Rusza specjalna infolinia dla bezdomnych. Uruchomi ją WCZK

Jak co roku 1 listopada śląskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchamia bezpłatną infolinię 987. Można pod nią uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo przez cały tydzień i obejmować swym zasięgiem teren województwa.

Rusza specjalna infolinia dla bezdomnych. Uruchomi ją WCZK
Rusza specjalna infolinia dla bezdomnych. Uruchomi ją WCZK · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


- Po liczbie zgłoszeń możemy wywnioskować, iż infolinia jest potrzebna i spełnia swe zadanie. W ostatnim sezonie zimowym nasi operatorzy odebrali 383 zgłoszenia. Mniej więcej tyle samo zgłoszeń było w ostatnich trzech latach. Na początku uruchomienia tego numeru, czyli w 2010 roku, takich telefonów było 198 - wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kto najczęściej dzwoni pod 987? Większość zgłoszeń dotyczy uzyskania informacji na temat adresu noclegowni lub ogrzewalni. Dzwoniący to najczęściej osoby bezdomne, bezpośrednio zainteresowane pomocą. Ale kontaktują się również osoby postronne dzwoniące na prośbę bezdomnego. - Telefonują mieszańcy, którzy chcą zgłosić przypadki nocowania przez osoby bezdomne na klatkach schodowych, na ławkach w parku czy w altanach ogrodowych. Informacje takie przekazujemy do policji bądź straży miejskiej, która udaje się na miejsce zgłoszenia - wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody. Zdarzają się również pytania mieszkańców o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej, czy nawet oferty pomocy materialnej np. przekazania odzieży dla potrzebujących.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opracował plakat upowszechniający funkcjonowanie numeru 987. Plakaty zostały przekazane do wszystkich gmin oraz do komendy wojewódzkiej policji, straży pożarnej, Caritas, Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego oraz PCK w Katowicach po to, aby rozdysponować je w miejscach ogólnie dostępnych, m.in.: w ośrodkach pomocy społecznej, punktach świadczenia pomocy jednostek pozarządowych, dworcach kolejowych i autobusowych, ośrodkach zdrowia, starostwach, urzędach miast i gmin. Co ważne, stworzono wykaz koordynatorów działań na rzecz bezdomnych funkcjonujących na terenie poszczególnych gmin województwa śląskiego.

W okresie jesienno-zimowym straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach dokonuje kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych. W trakcie codziennej służby patrolowej strażnicy zwracają szczególną uwagę zarówno na stałe miejsca przebywania osób bezdomnych, jak i miejsca zgłaszane przez mieszkańców. Funkcjonariusze oferują doraźną pomoc polegającą na poczęstowaniu ciepłą herbatą, bądź w czasie bardzo niskich temperatur przewiezieniu do funkcjonującej w naszym mieście noclegowni, znajdującej się przy ulicy Łukasiewicza 13.

W minionym tygodniu, z uwagi na pierwsze przymrozki, czechowiccy strażnicy przeprowadzili kontrole, w trakcie których przekazano osobom potrzebującym środki w postaci karimat, śpiworów, kocy otrzymanych od jednego ze stowarzyszeń działających na terenie naszego miasta.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach, Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.