Wiadomości

  • 3 listopada 2021
  • wyświetleń: 2800

Zakon Jezuitów z dotacją na ocieplenie Domu Rekolekcyjnego

Towarzystwo Jezusowe Prowincji Polski Południowej uzyskało 9,5 mln zł dotacji i 1,1 mln zł pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej m.in. na termomodernizację czechowickiego Domu Rekolekcyjnego św. Józefa. Inwestycja ma zakończyć się do końca czerwca 2023 roku.

Dom rekolekcyjny Jezuitów
Zakon Jezuitów z dotacją na ocieplenie Domu Rekolekcyjnego


- Dzięki ociepleniu i wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne poprawi się komfort ich użytkowania oraz zmniejszy się negatywny wpływ na środowisko. Zasadniczym celem obu przedsięwzięć jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie zużycia energii w budynkach, poprawa efektywności energetycznej oraz ograniczenie lub uniknięcie emisji C02 - informuje NFOŚiGW.

Projekt "Termomodernizacja budynków Towarzystwa Jezusowego, Prowincji Polski Południowej" uzyskał 9,5 mln zł dotacji i 1,1 mln zł pożyczki, co pozwoli do końca czerwca 2023 r. na remont siedmiu obiektów należących do zakonu. W ramach przedsięwzięcia ocieplony zostanie: Dom Rekolekcyjny w Czechowicach-Dziedzicach, Publiczna Szkoła Podstawowa Jezuitów i Dzienny Dom Seniora w Mysłowicach, Dom Rekolekcyjny w Starej Wsi, Kompleks Klasztorny wraz z kościołem oraz Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie i Dom Zakonny w Nowym Sączu. Obiekty zlokalizowane są na terenie trzech województw - małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. W efekcie remontu zwiększy się m.in. wykorzystanie źródeł opalanych olejem i gazem (dodatkowa zdolność wytwarzania przez nie energii sięgnie 0,32 MW).

Jak dodaje NFOŚiGW Rezultatami obu projektów będą m.in.: wzrost rocznych oszczędności na kosztach energii, zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną budynków, a także zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 849,33 ton/rok. Redukcja zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych liczona wspólnie sięgnie 11 034,41 GJ/rok. Na dofinansowanie inicjatyw pozwolił program priorytetowy NFOŚiGW "Budownictwo energooszczędne, Cz. 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie".

mp / czecho.pl

źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.