Wiadomości

  • 9 listopada 2021
  • wyświetleń: 5462

BGO wyjaśnia, dlaczego trawa i liście nie są odbierane w pojemnikach BIO

Do redakcji portalu czecho.pl zgłosił się jeden z mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice, który zwrócił uwagę, że na terenie naszej gminy nie jest odbierana trawa i liście w pojemnikach bio, mimo, że "segregacja śmieci wyraźnie sugeruje do jakiego pojemnika wrzucać trawę". O wyjaśnienie tych wątpliwości poprosiliśmy Biuro Gospodarki Odpadami czechowickiego Urzędu Miejskiego.

śmieci, odpady, kosze, kubły
BGO wyjaśnia, dlaczego trawa i liście nie są odbierane w pojemnikach BIO · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Dlaczego w gminie Czechowice-Dziedzice nie jest odbierana trawa i liście w pojemnikach BIO? Jeżeli segregacja śmieci wyraźnie sugeruje do jakiego pojemnika wrzucać trawę! Dodam, że cena śmieci jest większa lub taka sama, jak w ościennych miejscowościach, które trawę i liście zabierają z pod posesji - zauważył pan Andrzej, jeden z naszych czytelników.

W swojej wiadomości do redakcji naszego portalu mieszkaniec gminy Czechowice-Dziedzice zacytował również "Objaśnieni określeń ustawowych", które w artykule 3. 1. stwierdzają, że "ilekroć w ustawie jest mowa o bioodpadach - rozumie się przez to ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego, a także porównywalne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność".

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Biuro Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. - Art. 4 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi, że rada gminy może w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie postanowić o zbieraniu odpadów stanowiących części roślin (w tym trawy i liści ) pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy odrębnie od innych bioodpadów stanowiących odpady komunalne. Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach skorzystała z tego uprawnienia i w uchwale w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Czechowice-Dziedzice z dnia 15 grudnia 2020 r. postanowiła o osobnym zbieraniu tych odpadów w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych tzw. PSZOK - wyjaśnia jednostka.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.