Wiadomości

  • 18 listopada 2021
  • 19 listopada 2021
  • wyświetleń: 3551

Zmarł Henryk Machej, zasłużony społecznik i strażak OSP Czechowice

Jak poinformowała jednostka OSP Czechowice, zmarł druh Henryk Machej, zasłużony społecznik oraz wieloletni członek, były wiceprezes i Członek Honorowy OSP Czechowice.

Zmarł Henryk Machej, zasłużony społecznik i strażak OSP Czechowice
Zmarł Henryk Machej, zasłużony społecznik i strażak OSP Czechowice · fot. OSP Czechowice


Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę dnia 20 listopada 2021 roku o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach przy placu Jana Pawła II. Trumna z ciałem zmarłego wystawiona zostanie w kościele o godz. 11:30. Dh Henryk Machej spocznie na cmentarzu miejskim w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Kopernika.

Śp. dh Henryk Machej wstąpił do OSP Czechowice w 1987 roku legitymując się 34. letnim stażem w ochotniczej służbie pożarniczej. Działalność w OSP Czechowice podjął już jako członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Po przejściu w szeregi członków czynnych od razu włączył się w działania operacyjne uczestnicząc cały czas w akcjach ratowniczo-gaśniczych jako kierowca pojazdów uprzywilejowanych do ukończenia 65. roku życia. W 1996 roku jego zaangażowanie i zdolności organizacyjne zauważył ówczesny prezes OSP Czechowice dh Franciszek Waloszczyk proponując mu w Zarządzie wybranym na walnym zebraniu 29 marca 1996 r. funkcję II wiceprezesa, którą przyjął i aktywnie sprawował jeszcze w kolejnej kadencji w latach 2001 - 2006.

Po przerwie 1. kadencji Zarząd OSP Czechowice ponownie powrócił i skorzystał z umiejętności oraz doświadczenia dh. Henryka Macheja powierzając mu kolejny raz funkcję II wiceprezesa, którą sprawował do końca kadencji w 2016 roku, kiedy to walne zebranie w dniu 19 marca 2016 r. nadało mu godność "Członka Honorowego OSP Czechowice". Dh Henryk Machej już jako Członek Honorowy do końca uczestniczył w pracach organizacyjnych jednostki, głównie w pocztach sztandarowych, dystrybucji kalendarzy strażackich, delegacjach oraz aktywnie wspomagał grupę kronikarzy OSP Czechowice, przygotowując materiały fotograficzne do Kroniki OSP. Dał się poznać nie tylko jako aktywny członek w pracach swojej jednostki, ale jako wieloletni wiceprezes Zarządu OSP Czechowice również reprezentował ją na zewnątrz organizując i biorąc bezpośredni udział we wszystkich uroczystościach, zawodach, czy innych, organizowanych na szczeblu Zarządu Powiatowego.

W 2012 roku na jubileuszowym posiedzeniu Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w Bielsku-Białej wstąpił w jej skład zastępując jako przedstawiciel OSP Czechowice zmarłego w 2011 roku dh. Franciszka Waloszczyka. Dozgonnie aktywnie uczestniczył w pracach tej Komisji biorąc udział w każdym jej posiedzeniu oraz w uroczystościach których Komisja była organizatorem lub współorganizatorem. Odszedł na wieczna wartę niespodziewanie, dlatego żal i smutek jest o wiele głębszy.

Za swoją wieloletnią i aktywną działalność w Związku OSP RP dh Henryk Machej został odznaczony m.in.: Odznaką "Strażak Wzorowy", Brązowym, Srebrnym i Złotym "Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa", Złotą Odznaką za Zasługi w Zwalczaniu Powodzi, Medalem "Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego" oraz Odznaką "Wysługi 30 Lat" w ochotniczym pożarnictwie.

Loading...

mp / czecho.pl

źródło: OSP Czechowice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.