Wiadomości

  • 21 listopada 2021
  • wyświetleń: 3343

Okiem bibliotekarki: biblioteka wspomnień

W wyobrażeniu statystycznego czytelnika, biblioteka to budynek wypełniony regałami uginającymi się pod ciężarem książek - małych, dużych, w twardych okładkach i skórzanych oprawach. Jednak nie każdy wie, że przestrzeń ta nie zawsze musi być zbudowana na solidnych fundamentach i otoczona murowanymi ścianami. Współcześnie funkcjonują już wirtualne biblioteki, w których książki przechowywane są na serwerach, a funkcję półek pełnią katalogi i pliki. Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach również ma swoje miejsce w tej cyfrowej rzeczywistości.

Widok przykładowego biura z części administracyjnej
Widok przykładowego biura z części administracyjnej · fot. Joanna Nowicka


W 2016 roku, z inicjatywy Pani Dyrektor Ewy Kmiecik-Wrononowicz, czechowicka biblioteka przystąpiła do współtworzenia zbiorów regionalnych Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, która przechowuje świadectwa historycznego i kulturowego dziedzictwa Śląska. Organizatorem i koordynatorem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jest Biblioteka Śląska z siedzibą w Katowicach, która utrzymuje platformę serwerową oraz udostępnia ją nieodpłatnie wszystkim tym, którzy chcą się włączyć w budowanie tego dzieła.

Obecnie aż 64 instytucje - głównie biblioteki publiczne wszystkich typów - współtworzą zasób Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Każda z nich cechuje się dużą autonomią - poszczególne biblioteki same decydują m. in. o tym, jakie dokumenty digitalizować oraz ustanawiają prawa autorskie do udostępnianych materiałów. Wszystkim przyświeca jednak wspólny cel, a mianowicie ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego, poprzez cyfryzację regionalnych dóbr kultury, takich jak: rękopisy, starodruki, książki, czasopisma, dokumenty, archiwalia, mapy, fotografie. Dzięki digitalizacji, cenne publikacje, które na co dzień nie są przeznaczone do wypożyczania, mogą zaistnieć w obiegu czytelniczym i poprzez Internet są dostępne w sieci, na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, a w zasadzie kliknięcie myszki, na stronie http://www.sbc.org.pl.

Na ww. stronie, czechowicka biblioteka ma swój katalog, w którym dostępne są efekty pracy Działu Digitalizacji. Działu jednoosobowego, ale prężnie działającego od powstania, czyli już prawie pięć lat. Początkowo digitalizowano własne zbiory biblioteczne z kategorii regionaliów. Z czasem, z uwagi na znaczenie przemysłu górniczego, naftowego i kolejowego dla rozwoje naszego miasta zdecydowano, że priorytetem będą dokumenty życia społecznego i skoncentrowano się na utrwalaniu na nośnikach cyfrowych publikacji dotyczących szeroko rozumianego życia codziennego społeczności lokalnej oraz materiałów odtwarzających krajobraz naszego miasta i regionu.

Aktualnie digitalizowane są zbiory czechowickiej Izby Regionalnej. Biblioteka ściśle współpracuje w tej kwestii z jej kustoszem - Jackiem Cwetlerem. Wspólnie przeprowadzana jest ocena dokumentów, by w pierwszej kolejności wykonać wersje cyfrowe najcenniejszych dorobków kultury materialnej. Na koniec listopada bieżącego roku, czechowicka biblioteka ma na swoim koncie w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej 351 publikacji, co daje łączną liczbę ponad 6 tysięcy zamieszczonych skanów. Wśród licznych kronik parafialnych, szkolnych, materiałów dokumentujących życie mieszkańców, stowarzyszeń i grup nieformalnych, prawdziwymi perełkami są: Wspomnienia wojenne Richarda Schlesera z 1917 roku w formie albumu, prywatna korespondencja Gustawa Morcinka z mieszkanką Dziedzic czy Kronika Parafii św. Katarzyny, zapoczątkowana przez ks. proboszcza Franciszka Suchtę i obejmująca dzieje kościoła od sierpnia 1744 roku do 1971 roku. Wśród zbiorów fotografii warto wspomnieć dokumentację zdjęciową ul. Kolejowej z lat ’60 XX wieku oraz fotografie z uroczystego otwarcia płyty stadionu miejskiego w dniu 22 lipca 1978 roku.

Jak przebiega proces digitalizacji? Skanowanie dokumentów to wbrew pozorom tylko wierzchołek góry lodowej. Czynność ta, choć żmudna, jest najprostszym etapem opracowywania dokumentu cyfrowego. Prawdziwa "zabawa" zaczyna się wtedy, gdy dokument znajdzie się już w pamięci komputera. Pierwsze zostaje poddany obróbce cyfrowej, która polega m. in. na korekcie dokumentu oraz kompresji danych graficznych, czyli mówiąc "po ludzku", zmniejszeniu wielkości pliku. Kolejny krok to szczegółowy opis bibliograficzny publikacji w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Każdy dokument cyfrowy opatrzony jest także informacją, gdzie znajduje się jego oryginał. Jeśli dokument pochodzi od osoby prywatnej, pojawia się tylko zapis "z prywatnej kolekcji". Na końcu wprowadza się tzw. słowa - klucze, ułatwiające wyszukanie interesującego nas dokumentu wśród bogatych zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Tak przygotowany materiał jest gotowy do publikacji. Pozostaje tylko załadować go na platformie. Kopie wszystkich zamieszczanych przez czechowicka książnicę dokumentów przechowywane są na serwerze biblioteki.

Drodzy Czytelnicy, jeśli macie w domu ciekawe dokumenty lub fotografie, skontaktujcie się z Działem Digitalizacji mailowo: digitalizacja@mbp.czechowice-dziedzice.pl lub telefonicznie: 32 215 20 01 w. 225. Stworzenie cyfrowej wersji materiałów uchroni je przed zniszczeniem i ocali od zapomnienia. Po zeskanowaniu wrócą do właściciela - biblioteka nie gromadzi papierowych dokumentów. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą podzielić się kawałkiem historii swojej rodziny i zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Magdalena Wygoda

źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj