Wiadomości

  • 22 listopada 2021
  • wyświetleń: 1507

Nietrzeźwi kierowcy to nadal plaga na drogach w naszym regionie

Pomimo wytężonych działań policjantów, reagowaniu świadków i rosnącego braku społecznego przyzwolenia nietrzeźwi kierujący to nadal zbyt częsty widok na naszych drogach. Tylko w ciągu doby bielscy policjanci zatrzymali czterech kierujących, którzy ze względu na stan nietrzeźwości, nie powinni prowadzić pojazdów. Za ten występek grożą 2 lata pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Samoobsługowe urządzenie do sprawdzenia stanu trzeźwości
Samoobsługowe urządzenie do sprawdzenia stanu trzeźwości · fot. KMP Bielsko-Biała


- Jazda na "podwójnym gazie" to wciąż zbyt częste zjawisko na naszych drogach. Tylko w ostatnich 7 dniach to już aż 11 kierowców pod działaniem alkoholu, a w ostatnim miesiącu 62-óch - informuje asp. szt. Roman Szybiak z KMP w Bielsku-Białej, który apeluje, aby, kiedy ktoś jest świadkiem siadania za kierownicę po spożyciu alkoholu - niezwłocznie zawiadomić najbliższą jednostkę policji lub numer alarmowy 112.

- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości - ostrzegają policjanci.

- Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią "legalizację" - dodają mundurowi. Takie urządzenia znajdują się na każdym komisariacie i siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik.

- Każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa ludzkiego życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, być może nasz sprzeciw uratuje komuś życie - podsumowują bielscy stróże prawa.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.