Wiadomości

  • 19 listopada 2021
  • wyświetleń: 734

Różnice między klasyczną rekrutacyjną a usługami headhunterskimi

Materiał partnera:

Proces rekrutacji można przeprowadzić na własną rękę lub powierzyć go profesjonalnej firmie. Warto jednak pamiętać, że wymaga on czasu, wiedzy i zaangażowania. Nawet niewielkie niedopatrzenie może skutkować fiaskiem całej rekrutacji bądź zatrudnieniem osoby, która nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Decydując się na współpracę z agencją, zwiększamy szansę na znalezienie właściwego kandydata.

Whitpress


Na rynku usług rekrutacyjnych działają firmy rekrutacyjne, które oferują klasyczne sposoby poszukiwania pracowników, firmy oferujące głównie usługi headhunterskie oraz agencje, które specjalizują się w jednych i drugich usługach, podchodząc do procesu rekrutacji w sposób holistyczny.

Jak wygląda klasyczna rekrutacja?W przypadku tradycyjnej rekrutacji pierwszym krokiem jest dokładne zdefiniowanie:
  • potrzeb firmy;
  • oczekiwań stawianych przyszłemu pracownikowi;
  • zakresu obowiązków na danym stanowisku.


Dopiero po ustaleniu tych wszystkich informacji można przystąpić do zredagowania ogłoszenia, które następnie jest publikowane. W anonsie muszą znaleźć się wszystkie istotne informacje, które pozwolą potencjalnym kandydatom stwierdzić, czy ogłoszenie jest w ogóle adresowane do nich. Firmy rekrutacyjne oferujące klasyczne sposoby docierania do kandydatów są bardziej pasywne. Oznacza to, że po przygotowaniu ogłoszenia i jego publikacji czekają na zgłoszenia od osób zainteresowanych. Nie podejmują żadnych działań dodatkowych. Ponownie uaktywniają się w momencie, kiedy spłynęły już aplikacje. Wówczas przeprowadzają ich analizę i wybierają grupę osób, które zostaną zaproszone do kolejnego etapu.


Jak działają firmy oferujące usługi headhunterskie?W tym przypadku to rekruter jest stroną aktywną i jego zadaniem jest dotarcie do najbardziej atrakcyjnych potencjalnych pracowników. Kandydat jest pasywny, a wszelkie ruchy - przynajmniej do pewnego momentu - są po stronie rekrutera. Na własną rękę poszukuje on kandydatów, wyłapując tych, którzy posiadają niezbędne dla pracodawcy umiejętności, uprawnienia czy doświadczenie. Headhunting jest procesem dużo trudniejszym niż klasyczna rekrutacja i stawia przed headhunterami zdecydowanie więcej wymagań.

Co jest lepsze: headhunting czy tradycyjna rekrutacja?Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Są branże, w których lepiej sprawdza się tradycyjna rekrutacja. Do takich zalicza się, chociażby, branża medyczna. W niektórych przypadkach to jednak headhunting pozwala na znalezienie dużo lepszych pracowników. Tak jest na przykład w branży IT.

Coraz większą popularnością cieszą się firmy wykorzystujące elementy rekrutacji tradycyjnej oraz headhuntingu. Rekruterzy pracujący w tego typu agencjach szukają pracowników, korzystając zarówno z tradycyjnych ogłoszeń, jak i własnych baz kandydatów. Działają pasywnie i aktywnie, łącząc zalety obu metod, co pozwala szybciej dotrzeć do tych, którzy najbardziej pasują do danego stanowiska.

Rekrutacja - bez względu na to, jaką metodą prowadzona - ma skutkować znalezieniem dobrego pracownika. Takiego, który pozostanie w firmie na dłużej, przyczyniając się do jej rozwoju. Warto więc znaleźć agencję, która pomoże przeprowadzić ten proces w sposób dopasowany do potrzeb danej organizacji.

Dowiedz się więcej na https://antal.pl