Wiadomości

  • 23 listopada 2021
  • wyświetleń: 664

Czy to jest dobry moment na zakup nieruchomości? Znamy odpowiedź!

Materiał partnera:

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, ale i duży wydatek. Rosnące ceny i wysoka inflacja idą w parze. Zakup nieruchomości to dobry pomysł. Dlaczego?

offsite


Pandemia COVID-19 sprawiła, że świat na chwilę stanął. Branża turystyczna i hotelarska, a także wiele innych przedsiębiorstw musiało zamknąć lub zawiesić działalność. Osoby, które zainwestowały w nieruchomości, musiały zrezygnować z wynajmu na krótkie okresy. Wydawać się mogło, że rynek mieszkaniowy również się zatrzyma, a ceny spadną. Wydarzyło się coś zupełnie odwrotnego.

Pandemia a wzrost cen mieszkań


Sytuację na rynku nieruchomości najlepiej zobrazuje przykład. Metr kwadratowy mieszkania w Bielsku-Białej w pierwszym kwartale 2020 roku kosztował około 5.500 zł. Równo rok później w pierwszym kwartale 2021 roku za ten sam metr trzeba było zapłacić ponad 6.100 zł. Oznacza to, że w ciągu roku każdy metr podrożał lub z punktu widzenia inwestora, zyskał na wartości 600 zł. Na 40-metrowym mieszkaniu to wzrost wartości o 24.000 zł, co daje zysk na poziomie 10,9%. 

offsite


Źródło: https://adresowo.pl/ceny-mieszkan/slaskie/bielsko-biala/

Stopa zwrotu wydaje się atrakcyjna w porównaniu do 1% na lokacie. Niestety 8% inflacja "zjada" nie tylko wypracowany zysk, który jest pomniejszony o 19% podatku Belki, ale także zmniejsza siłę nabywczą zgromadzonego kapitału. W praktyce oznacza to, że za te same 100 zł w 2021 roku możemy kupić mniej produktów i usług niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Nieruchomości to solidne zabezpieczenie, które daje możliwość zarobić i jednocześnie chroni Twój kapitał.

Czechowice-Dziedzice? A może Bielsko-Biała? Sprawdź, co wyróżnia rynek mieszkaniowy w Bielsku-Białej.


Czechowice-Dziedzice - Twoje miejsce na ziemiPrzez cały ubiegły rok, jak i w trzech kwartałach 2021 roku, ceny mieszkań rosły. Jeśli rozważasz zakup mieszkania na własne potrzeby, szukasz zabezpieczenia przed inflacją lub zastanawiasz się nad inwestycją, to jest dobry moment. W perspektywie najbliższych kilku miesięcy można spodziewać się powolnego, ale systematycznego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. 

Zmienia się także zdolność kredytowa, ale najczęściej na niekorzyść. Zwykle zarobki nie rosną w takim tempie jak podwyżki cen czy sama inflacja. Jeśli myślisz o kredycie, warto rozpocząć procedurę już teraz. Nie masz jeszcze wybranego mieszkania? Swoje wymarzone M możesz znaleźć na https://adresowo.pl/mieszkania/czechowice-dziedzice-3/.

Ceny mieszkań w Czechowicach-Dziedzicach bywają bardzo różne. Można znaleźć 32-metrową kawalerkę w cenie 255.000 zł i - uwaga! - 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 70 m2 za 230.000 zł. Na wartość nieruchomości składa się kilka czynników m.in. lokalizacja, rok budowy czy standard. Warto więc sprecyzować swoje oczekiwania i zestawić je z dostępnym budżetem lub zdolnością kredytową.

Czy to jest dobry moment na zakup nieruchomości? Naszym zdaniem, tak!Ceny nieustannie rosną, ale dynamika wzrostu wynagrodzeń jest dużo wolniejsza. W związku z tym, jeśli planujesz zakup własnego mieszkania, to warto umówić się na spotkanie z doradcą finansowym lub bankowym już teraz. Znając swoje możliwości, wiesz, w jakim przedziale cenowym możesz szukać. Wyobraź sobie, że już niedługo możesz przekroczyć prób swojego wymarzonego mieszkania.